Najnowszy kryminał Sławka Gortycha, "Schronisko, które zostało zapomniane", sięga mrocznej historii pewnego hotelu w Karpaczu

Anna Fluder | Utworzono: 01.07.2025, 09:31 | Zmodyfikowano: 01.07.2025, 09:31
A|A|A

Karkonoską przygodę literacką Sławka Gortycha otworzyło "Schronisko, które przestało istnieć". Szybko okazało się, że tajemnic w tych górach jest więcej, a i miejsc owianych legendami nie brakuje. Kolejne tomy: "Schronisko, które przetrwało" i Schronisko, które spowijał mrok" odsłaniały przed czytelnikami nie tylko piękno i nieprzewidywalność gór, ale również historyczne fakty, nierzadko zaskakujące nawet dla samych mieszkańców. 

W najnowszej książce "Schronisko, które zostało zapomniane" Tomek Wilczur, główny bohater i znany już pisarz, wraca w Karkonosze. Tym razem zatrzymuje się w Karpaczu by pomóc jednemu z bohaterów wcześniejszych powieści. Jacek Węglorz jest historykiem i prowadzi dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, a pada na niego poważne oskarżenie.

Nim jednak spotkamy Tomka, przeniesiemy się w czasie do roku 1944 rok. W hotelu Sanssouci w Karkonoszach odbywa się konferencja, na którą przyjeżdżają niemieccy dyplomaci z całego świata. Kulisy ich rozmów mają nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Dlaczego? O tym posłuchaj w rozmowie ze Sławkiem Gortychem przy Półce z Książkami.

Wasze recenzje z facebooka Radia RAM:

Paweł - Już przeczytałem wszystkie poprzednie części-jedna po drugiej, są tak super napisane, że wciągają w swoj świat z niesamowitą siłą!!! Brawo za poprzednie, nie mogę sie doczekać kiedy przeczytam kolejną!!!

Justyna - Poprzednie tomy pochłonęłam szybciej niż zejście z Małego Szyszaka w śnieżycy! Półka już się rozsunęła, książki zrobiły miejsce, a ja czekam na 'najnowszą książkę Zagubionego w Karkonoszach' jak turysta na gorącą herbatę w Strzesze Akademickiej. Mam nadzieję, książka zasili moją biblioteczkę.

Marta - Po pierwszej części byłam sceptyczna, ale z każdą kolejną, coraz bardziej się wkręcałam. Najbardziej lubię przebieg akcji "kiedyś", wyobrażając sobie,że na obecnych szlakach, kiedy tamtędy idę myślami, takie akcje mogły mieć miejsce ! ciekawe pomysły, interesująca symbolika i wiedza autora - poszukiwacza faktów.

Anthracite - Książki Sławka Gortycha wyróżniają się nie tylko wartką akcją, ale przede wszystkim doskonale oddanym klimatem gór – pełnym tajemnic, legend i niepokoju. To, co szczególnie przyciąga, to umiejętność łączenia elementów historii regionu z fikcją literacką. Ten młody autor często sięga po lokalne podania, zapomniane epizody z przeszłości czy topografię Sudetów, tworząc z nich intrygujące tło dla swoich opowieści. Bohaterowie są wiarygodni, a fabuła wciąga już od pierwszych stron – pełna jest zwrotów akcji, ale nie brakuje też refleksji i nastrojowych opisów. Kochani, dla miłośników gór, tajemnic i dobrze skonstruowanego thrillera, "Schroniska" to lektura obowiązkowa! To przykład literatury popularnej, która potrafi być inteligentna, klimatyczna i niebanalna.

Marta - Pierwszą część sama w prezencie dostałam
I bez pamięci się zaczytałam.
Kolejne dwie szybko sobie sprawiłam,
Fanką Gortycha się uczyniłam 
Mroczne historie na górskich szlakach.
W nich prawda z fikcją wciąż się przeplata.
Wciągają od pierwszej do ostatniej strony,

Ucieszą z autora podpisem złożonym :)

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować