#WrocławCzyta i Radio RAM zapraszają na festiwal literacki w Mediatece

Anna Fluder | Utworzono: 23.04.2025, 09:17 | Zmodyfikowano: 23.04.2025, 09:17
A|A|A

Festiwal inaugurował dobrze znany z anteny Radia RAM Pociąg do historii, które wprowadził uczestników w atmosferę literackiego Wrocławia. Piotr Bartyś i Joanna Lamparska, znani z audycji radiowej o tym samym tytule, opowiedzą o zaskakujących wydarzeniach z przeszłości miasta i jego literackim obliczu.

W Dniu Książki i praw autorskich swoje literackie polecenia na Majówkę zdradził w Więcej Wrocławia Jan Pelczar. Nie zabrakło nowości wypożyczonych we wrocławskiej bibliotece:

W weekend w Mediatece spotykamy docenianych pisarzy i pisarki, których twórczość wiąże się z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem lub jest istotna dla mieszkańców regionu.

Zbigniew Rokita, autor chętnie czytanej we Wrocławiu Odrzanii, oraz Sławomir Sochaj, autor książki Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane porozmawiali o powojennym kształtowaniu się polskiej tożsamości na Ziemiach Zachodnich i tym, co dziś nazywamy „poniemieckim”.

Chris Niedenthal, wybitny europejski fotoreporter, zawitał na festiwal nie tylko ze swoją najnowszą książką Właściwy moment. Pół wieku z aparatem, ale i z kilkudziesięcioma, w tym niepublikowanymi wcześniej fotografiami zrobionymi we Wrocławiu w latach 60. i 80. Niedenthal opowiedział o swoich doświadczeniach i znaczeniu uchwyconych chwil w kontekście współczesnej historii Dolnego Śląska. 

Fotoreporter do naszego studia w Mediatece wbiegł z aparatem w chwili rozmowy z Anną Janus, dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

W niedzielę gościnią festiwalu była również Anna Bikont – dziennikarka, reporterka i pisarka. Podczas rozmowy z Urszulą Rybicką, twórczynią projektu Żydowski Wrocław, skupiała się na swojej niedawno wydanej książce Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów, w której opowieści o losach, pamięci i tożsamości splecione są z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku. Autorkę zapytaliśmy oczywiście o Wrocław i Dolny Śląsk.


O tym, dlaczego Dolny Śląsk tak często staje się scenerią literackich zbrodni i tajemnic, porozmawiali Iza Michalewicz, Nadia Szagdaj i Piotr Kościelny – autorzy związani z gatunkiem kryminału.


Festiwalowe rozmowy wzbogaciło kino. W Mediatece wyświetlony został film Los, w którym splatają się wspomnienia Polaka i Niemca z oblężenia Breslau w 1945 roku. Widzowie i słuchacze Radia RAM mieli okazję spotkać Joannę Mielewczyk, znaną z radiowego i literackiego cyklu Kamienice. Tym razem w roli reżyserki filmu Los.

Wszystkie szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza.

REKLAMA

To może Cię zainteresować