#WrocławCzyta i Radio RAM zapraszają na festiwal literacki w Mediatece

Anna Fluder | Utworzono: 23.04.2025, 09:17 | Zmodyfikowano: 23.04.2025, 09:17
A|A|A

Festiwal zainauguruje dobrze znany z anteny Radia RAM "Pociąg do historii", które wprowadzi uczestników w atmosferę literackiego Wrocławia. Piotr Bartyś i Joanna Lamparska, znani z audycji radiowej o tym samym tytule, opowiedzą o zaskakujących wydarzeniach z przeszłości miasta i jego literackim obliczu.

O tym co jeszcze wydarzy się podczas pierwszej edycji festiwalu #WrocławCzyta, opowiadali przy naszej Półce z Książkami Paweł Zapała i Maciej Kozieł z Miejskiej Biblioteki Publicznej:

W Dniu Książki i praw autorskich swoje literackie polecenia na Majówkę zdradził w "Więcej Wrocławia" Jan Pelczar. Nie zabrakło nowości wypożyczonych we wrocławskiej bibliotece:

 

W weekend spotkamy w Mediatece docenianych pisarzy i pisarki, których twórczość wiąże się z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem lub jest istotna dla mieszkańców regionu. 

Zbigniew Rokita, autor chętnie czytanej we Wrocławiu Odrzanii, oraz Sławomir Sochaj, autor książki Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane porozmawiają o powojennym kształtowaniu się polskiej tożsamości na Ziemiach Zachodnich i tym, co dziś nazywamy „poniemieckim”.

Chris Niedenthal, wybitny europejski fotoreporter, zawita na festiwal nie tylko ze swoją najnowszą książką Właściwy moment. Pół wieku z aparatem, ale i z kilkudziesięcioma, w tym niepublikowanymi wcześniej fotografiami zrobionymi we Wrocławiu w latach 60., 70. i 80. Niedenthal opowie o swoich doświadczeniach i znaczeniu uchwyconych chwil w kontekście współczesnej historii Dolnego Śląska. 

W niedzielę gościnią festiwalu będzie Anna Bikont – dziennikarka, reporterka i pisarka. Podczas rozmowy z Urszulą Rybicką, twórczynią projektu Żydowski Wrocław, skupi się na swojej niedawno wydanej książce Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów, w której opowieści o losach, pamięci i tożsamości splecione są z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku.
Miłośników literackich wędrówek ucieszy spacer śladami Marka Hłaski po Przedmieściu Oławskim oraz spacer historyczny po Wrocławiu, którego już nie ma.


27 kwietnia festiwal stanie się przestrzenią rozmów o literaturze i tożsamości Dolnego Śląska. W debacie z udziałem Joanny Mielewczyk, Jagody Szelc, Filipa Zawady i Krzysztofa Majewskiego poruszony zostanie temat wpływu historii i kultury regionu na twórczość pisarzy i pisarek. 

O tym, dlaczego Dolny Śląsk tak często staje się scenerią literackich zbrodni i tajemnic, porozmawiają Iza Michalewicz, Nadia Szagdaj i Piotr Kościelny – autorzy związani z gatunkiem kryminału.

Z kolei wrocławscy wydawcy przybliżą kulisy pracy na lokalnym rynku książki i odpowiedzą na pytanie, czy specyfika wydawania we Wrocławiu różni się od realiów innych ośrodków w Polsce.


#WrocławCzyta to nie tylko spotkania z autorami, ale także przestrzeń do twórczych zabaw i interakcji z literaturą. Hitem festiwalu mają szansę zostać kalambury z udziałem drużyn twórców i bibliotekarzy – m.in. Filipa Zawady, Nadii Szagdaj i Joanny Lamparskiej.

Przez cały weekend potrwa kiermasz książek, podczas którego czytelnicy będą mogli upolować nowe i używane tytuły w bardzo atrakcyjnych cenach. Sobotni wieczór zakończy zaś nietypowe silent disco. Kto nigdy nie tańczył w bibliotece, będzie miał ku temu niepowtarzalną okazję!


Na młodszych uczestników festiwalu czeka gra miejska inspirowana książką Joanny Jagiełło Zbój o lamach uciekinierkach. Oprócz rodzinnej rozgrywki, zaplanowane są również warsztaty z autorką, podczas których dzieci będą mogły twórczo spotkać się z bohaterami jej książek. W programie znalazły się także rodzinne zajęcia o krasnoludkach i tworzenie nookbooków, czyli miniaturowych światów, które umieszcza się na regałach z książkami.


Festiwalowe rozmowy wzbogaci kino. W Mediatece wyświetlony zostanie film Los, w którym splatają się wspomnienia Polaka i Niemca z oblężenia Breslau w 1945 roku. Widzowie i słuchacze Radia RAM spotkają Joannę Mielewczyk, znaną z radiowego i literackiego cyklu Kamienice. Tym razem w roli reżyserki filmu Los.

Festiwal zamknie projekcja filmu Wieża. Jasny Dzień w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Reżyserka Jagoda Szelc, laureatka Paszportu „Polityki” opowie po pokazie o kulisach powstawania swojego dzieła.


Wszystkie szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza. Również poprzez stronę można zapisać się na warsztaty i znaleźć linki do biletów na silent disco, spacer śladami Marka Hłaski i pokaz filmu w DCF.

REKLAMA

To może Cię zainteresować