Radio Wrocław słychać cyfrowo!
Za kilka lat stare radia zastąpimy nowoczesnymi; fot.. Duncan Rawlinson (Wikimedia Commons)
Jakość sygnału jest lepsza, nic nie trzeszczy ani nie szumi - to zalety nowego systemu nadawania. Warunek jest jeden: musimy mieć radio odbierające sygnał Dab+ - tłumaczy dyrektor techniczny Radia Wrocław Mirosław Ostrowski. Wyciągamy antenkę, włączamy zasilanie...
... i możemy słuchać - wśród tej ósemki oczywiście także Radia Wrocław. Problemem mogą być pomieszczenia położone nisko lub za grubymi murami, ale z czasem siła sygnału zostanie wzmocniona.
Jak tłumaczy Ostrowski, nowy system pojawił się dlatego, że ludzie w Europie dostrzegali problemy, które pojawiały się od lat na rynku FM, czyli radia tradycyjnego. Przewidzieli oni, że za chwilę zabraknie częstotliwości - i z tym mamy już do czynienia. - Utworzono więc projekt, który nazywał się Eureka 147 (stąd czasami ten standard jest zwany standardem Eureka). Opracowano specjalne metody, przygotowano system pod odbiór w ruchu - tłumaczy Ostrowski. TUTAJ znajdziesz całą rozmowę z szefem technicznym Radia Wrocław.
CZYTAJ KONIECZNIE: Wkraczamy w cyfrowy świat. Jakie będziecie mieć z tego korzyści?
Medium jest identyczne - to fala elektromagnetyczna o odpowiedniej częstotliwości. Inny jest natomiast kształt tej fali. W przypadku sygnału analogowego fala ma kształt sinusoidy. W przypadku cyfrowego - są to prostokąty - wyższe lub niższe, które biegną w czasie. Dopiero odpowiednie przetworniki na wejściu, a na wyjściu dekoder odwraca falę prostokątną na sinusoidę. To, mówiąc najprościej, przekaz sygnału cyfrowego. Wraz z nadejściem techniki cyfrowej dźwięk dociera w krystalicznej postaci. I to jest ta podstawowa różnica odbioru w przypadku stacji, która nadaje analogowo i cyfrowo - tłumaczy Wiesław Tomaszewski, dziennikarz naukowy, wykładowca uniwersytecki i znawca nowych technologii. Całej rozmowy z ekspertem posłuchasz TUTAJ.
Radia odbierające sygnał cyfrowy - koniecznie z napisem "dab+" można już znaleźć powszechnie w handlu. Uważajmy jednak, gdy kupujemy nowy odbiornik na aukcjach internetowych - radia produkowane na wyspach brytyjskich w Polsce nie będą działać. Wszystko dlatego, że Brytyjczycy byli pierwszymi, którzy wprowadzali cyfrowe radio. Zdecydowali się na przestarzały dziś system DAB - mówi Ostrowski:
Pojawią się dalsze stacje - ostatecznie cyfrowo będzie można odbierać dwa programy produkowane przez Radio Wrocław.
ZOBACZ TEŻ: Kto już korzysta z cyfrowego radia?
WIĘCEJ O nowoczesnych radioodbiornikach przeczytasz tutaj
Oto prognozowany zasięg emisji cyfrowej DAB+ we Wrocławiu i okolicach:
A już niebawem, bo od początku roku, zacznie działać Radio Wrocław Kultura - 24 godziny na dobę, na najwyższym poziomie. Program będzie nadawany właśnie w cyfrowej w technologii DAB+. Trwają gorące ustalenia dotyczące programu, a technicy już kombinują, jak będzie wyglądać nowe studio.
CZYTAJ WIĘCEJ o naszym nowym projekcie