Kino na cenzurowanym: „Matka Królów"
W programie „Kino na cenzurowanym" zobaczymy filmy w okresie komunizmu przemilczane i decyzją cenzora skrzętnie ukryte przed widzami. W latach 1944 – 1990 w PRL-u funkcjonował Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, którego celem było nadzorowanie wszelkich przejawów działalności artystycznej. Tym sposobem kilkanaście rolek filmowych trafiło na magazynowe półki stając się „półkownikami" – filmami niedopuszczanymi do rozpowszechniania.
„Matka Królów" z doborową obsadą (Zbigniew Zapasiewicz, Joanna Szczepkowska, Bogusław Linda, Adam Ferency, Franciszek Pieczka, Jerzy Stuhr) jest w dorobku Janusza Zaorskiego filmem szczególnym. Dzieło uhonorowano aż 15 różnymi nagrodami, w tym 10 zagranicznymi, m.in. na festiwalach w Berlinie, Francji, i Włoszech. Ekranizacja wydanej w 1957 roku powieści Kazimierza Brandysa, realizowana na przełomie 1981 i 1982 roku, w niemal konspiracyjnych warunkach stanu wojennego, czekała aż do 1987 roku na oficjalną premierę.
Warszawa, 1933 rok. Po śmierci męża zubożała Łucja Król (Magda Teresa Wójcik) przeprowadza się wraz z trzema synami – Klemensem, Zenonem i Romanem do sutereny na Solcu. Tam na świat przychodzi czwarty syn, Stanisław. Wdowa nie ma środków do życia, zmuszona jest zarabiać praniem bielizny. Po jakimś czasie zdobywa zaufanie sąsiada komunisty dr. Wiktora Lewena (Zbigniew Zapasiewicz), który powierza jej sprzątanie swego mieszkania. Policja obiecuje Łucji wynagrodzenie za składanie informacji o Lewenie. Łucja zgadza się, ale uprzedza sąsiada.
Matka Królów - materiał porównawczy:
Matka Królów - materiał porównawczy from Cyfrowe Repozytorium Filmowe on Vimeo.
Bilety w cenie 5 zł dostępna na godzinę przed seansem w kasie Centrum Historii Zajezdnia. Film zostanie zaprezentowany w wersji zrekonstruowanej cyfrowo.