Wystawa „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich" w CH Zajezdnia

Łukasz Lorenc | Utworzono: 06.12.2024, 13:36 | Zmodyfikowano: 06.12.2024, 13:36
A|A|A

Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich to scenograficzna opowieść o wolności, którą ludzie znajdowali w górach najwyższych, zdobywając już w połowie lat 70. ubiegłego wieku ośmiotysięczniki Himalajów i Karakorum. Na przekór komunistycznemu systemowi, przezwyciężając problemy finansowe i trudności w skompletowaniu wysokogórskiego sprzętu, pokazali niezwykły hart ducha i determinację, realizując swoje marzenia o wolności, przekraczając granice nie tylko geograficzne.

„Freedom Climbers” – ponieważ tak mocno pokochali wolność i góry. Właśnie tak Bernadette McDonald, kanadyjska pisarka, nazwała naszych wspinaczy, pokazując światu osiągnięcia złotej ery polskiego himalaizmu. To właśnie oni – Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Bogdan Jankowski i Janusz Fereński będą przewodnikami w tej niezwykłej wyprawie na najwyższe szczyty świata. Na wystawie „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich” będzie można wejść do obozowiska z oryginalnymi przedmiotami używanymi na wyprawach wysokogórskich, zobaczyć pamiątki Krzysztofa Wielickiego i Wandy Rutkiewicz, wysłuchać unikatowych nagrań rozmów z wspinaczami podczas akcji wysokogórskich oraz podziwiać niepublikowane do tej pory zdjęcia z archiwum Bogdana Jankowskiego.

Nasze mobilne studio 10 grudnia odwiedzili:

  • Dariusz Kortko - od 1991 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Jest reporterem, laureatem wielu nagród dziennikarskich (Grand Press w 2014 roku za reportaż „Zakładanie twarzy”). Autor książek, m.in. „Dobry zawód. Rozmowy z lekarzami” (z Krystyną Bochenek), „Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach”, „Czerwona księżniczka”, „Religa”, „Słodziutki. Biografia cukru” (z Judytą Watołą), antologii „Pierony” (z Lidią Ostałowską) i bestsellerowych biografii „Kukuczka”, Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku” oraz „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało” (z Marcinem Pietraszewskim). Od 2004 roku redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”.

  • Marcin Pietraszewski - polski dziennikarz, związany od 2000 roku z katowickim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Najlepiej odnajduje się w dziennikarstwie śledczym. Angażuje się również w tematy lokalne dotyczące regionu Górnego Śląska. Jest ponadto autorem i współautorem książek biograficznych oraz reportaży. Zadebiutował w 2016 roku, książką pod tytułem „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”. Marcin Pietraszewski został wyróżniony w regionalnym konkursie Silesia Press, nazywanym również „Śląskimi Pulitzerami”. Autor otrzymał pierwszą nagrodę w 14. Edycji Silesia Press za cykl artykułów, poświęconych brutalnemu gangowi pseudokibiców Ruchu Chorzów.

  • Piotr Pustelnik - polski inżynier chemik, alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Jako trzeci z polskich himalaistów (po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim) zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. W maju 2016 roku został prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. 

  • Aleksander Lwow – polski alpinista i himalaista. Wspina się od 1970 roku, a zaczynał od skałek Gór Sokolich w Rudawach Janowickich i w Karkonoszach. Jest autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori. W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. W 1994 r. stworzył pierwszy w Polsce miesięcznik wspinaczkowy „Góry i Alpinizm” (GiA).

  • Anna Kamińska - pisarka, dziennikarka, autorka reportaży, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010) oraz bestsellerowych biografii: Wandy Rutkiewicz Wanda (2017) i Simony Kossak Simona  (2015). Za tę ostatnią nominowana  do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Laureatka tej nagrody za wydaną w 2017 roku książkę Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej.

  • Hanna Hylińska, Marketing i PR Manager Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.

  • Andrzej Jerie – doktor nauk o komunikacji społecznej, menadżer kultury, wykładowca akademicki, producent i autor dokumentalnych filmów historycznych, dziennikarz, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”prowadzącego Centrum Historii Zajezdnia. Był wykładowcą w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Współautor wystawy głównej „Wrocław 1945–2016” w Centrum Historii Zajezdnia. Autor nowoczesnych wystaw historycznych. Zarządzał procesem produkcyjnym i pracami koncepcyjnymi kilkudziesięciu prezentowanych w Polsce i za granicą wystaw historycznych. W wolnym czasie wspina się w Tatrach, Alpach i Dolomitach.

  • Maciej Sokołowski - absolwent Politechniki Gdańskiej (informatyka), założyciel i właściciel Biura Turystyki Aktywnej KOMPAS w Gdańsku, dzierżawca schronisk PTTK na Szczelińcu i w Pasterce w Górach Stołowych, od 2011 roku dyrektor Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Menadżer kultury, pomysłodawca i współwłaściciel platformy filmowej filmygorskie.pl, felietonista magazynu "na Szczycie".

 

Transmisję na żywo i rozmowę z gośćmi poprowadzi Łukasz Lorenc

Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich to wystawa na wskroś wrocławska, bo opowiada o historii i wolności. A historia i wolność to słowa-klucze, które najkrócej, ale i najpełniej opisują opowieść Centrum Historii Zajezdnia, które na wystawie głównej „Wrocław 1945–2016” w nowoczesny i interaktywny sposób pokazuje, jak narodził się współczesny Wrocław.

REKLAMA

To może Cię zainteresować