TOP10 najpiękniejszych miast w Polsce. Wrocław na drugim miejscu

mat. prasowe, el | Utworzono: 07.06.2020, 17:58 | Zmodyfikowano: 07.06.2020, 18:06
A|A|A

fot. mat. prasowe

Badani mieli możliwość wskazania dowolnego miasta, miasteczka. Odpowiadali również na pytania, dlaczego wybrali dane miasto, co je wyróżnia i czy zwracają uwagę na zabytki i architekturę w danym mieście.

Czym się wyróżniają polskie miasta w rankingu?

Kraków

W tym przypadku pojawiły się oczywiste odpowiedzi. Większość osób docenia Kraków za Wawel (często określany jako najważniejszy polski zabytek), Rynek, zabytkowe kamienice, kościół Mariacki, dzielnicę Kazimierz i ogólnie stare miasto. Oprócz architektury, w Krakowie zwraca się uwagę na klimat, ludzi, tradycję oraz polskość architektury (esencja polskości). Przyjemność sprawiają spacery, uwzględniające historyczne miejsca. Niektórzy zauważają również, że tkanka zabytkowa bardzo dobrze łączy się ze współczesnymi zabudowaniami.

Wrocław

Ankietowanym podobają się piękne zabytki, które w dużej mierze są szeroko dostępne dla zwiedzających. Jedną z ważniejszych rzeczy, które wyróżniają Wrocław są mosty, ich wygląd i liczba, a także tętniący życiem Rynek. Niektórzy zauważyli, że miasto pod względem urbanistycznym jest wyjątkowe, gdyż kontynuuje niemiecki sposób planowania. Zabudowania są estetyczne, a tkanka zabytkowa i współczesna stosunkowo uporządkowana.

Gdańsk i Gdynia (ankietowani nie wskazali Sopotu)

Ankietowani zauważają, że są to czyste miasta z dużą ilością zróżnicowanej architektury o charakterze “poniemieckim”. Średniowieczna historia Gdańska jest ewidentnie atutem, a jego powiązania z Hanzą, Niderlandami, czy Skandynawią przedstawiają różnorodność kulturową. Gdynia szczyci się swoją niezwykłą architekturą modernistyczną oraz dobrze zaplanowanym układem przestrzennym.

Toruń

Toruń został wyróżniony przez ankietowanych ze względu na autentyczność średniowiecznej architektury (gotyk), szczególnie kamienice przy ulicy Szerokiej. Doceniają oni również bulwary wiślane, dobry stan zachowania zabytków, układ urbanistyczny oraz estetykę miasta. W odpowiedziach pojawiały się informacje na temat architektury obronnej, która jest znakomicie (jak na polskie warunki) zachowana.

Lublin

W Lublinie ankietowani doceniają oprócz głównych zabytków, takich jak zamek, katedrę, Majdanek, również skansen. Wszystkie one są według nich bardzo zróżnicowane. Miasto się wyróżnia m.in. ze względu na historię związaną z wyznaniem mojżeszowym i żydowską architekturą. Zauważany jest także kameralny klimat Lublina oraz autentyczność architektury.

Sandomierz

Sandomierz według ankietowanych wyróżnia się zabytkami sakralnymi oraz niezwykłym pochylonym rynkiem, gdzie różnica wysokości wynosi prawie 15 metrów. Docenia się również jego klimatyczne, położenie na wzgórzach, oraz układ urbanistyczny. Jako najważniejsze zabytki wyróżniony został Zamek i kościół św. Jakuba.

Zamość

Zamość jest lubiany przede wszystkim za rynek i piękne kamienice. Wyróżniony został ze względu na układ urbanistyczny, spójność przestrzeni i zabudowań. Według ankietowanych, jednym z najważniejszych zabytków w Zamościu są fortyfikacje oraz ratusz.

Łódź

Ankietowani zauważają autentyczność zabytków i zabudowań. Co ciekawe, przedstawiono, że nieodnowione kamienice, których jest jeszcze bardzo dużo, to jeden z kluczowych punktów, dla których Łódź wyróżnia się wśród polskich miast. Prawie wszystkie osoby, które wskazały Łódź jako najpiękniejsze miasto zwróciło uwagę na to, że zabytki nie zostały zniszczone przez wojnę i remonty.

Lwów

Mimo tego, że miasto obecnie nie znajduje się w granicach Polski, zostało ono docenione przez ankietowanych, którzy zwracają uwagę na to, że jest ono związane z historią, a zabytki Lwowa, przedstawiają etapy rozwoju polskiej architektury. Według ankietowanych, najciekawsze to kaplica Boimów, cmentarz Orląt, czy katedra. Ankietowani odbierają miasto, jako pełne polskości, a zarazem pełniące rolę międzynarodowej metropolii (historycznie).

Poznań

Poznań został doceniony, za stosunkowo nieduże zniszczenia podczas II wojny światowej (w porównaniu do innych polskich miast), a także architekturę modernistyczną. Szczególnie atrakcyjne są ciekawe pod względem architektonicznym dzielnice takie jak Wilda, Jeżyce, Sołacz.

WIĘCEJ: Najpiękniejsze miasta w Polsce pod kątem architektury

Oprócz powyższych miast ankietowani wskazywali, również takie miasta jak: Płock, Świdnica, Przemyśl, Kazimierz Dolny, Sanok, Zwierzyniec, Chełmno. Kilku ankietowanych wskazało również Warszawę, choć nie jest ona zbyt wysoko w rankingu.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować