Henryk Miśkiewicz i Przyjaciele w NFM
Henryk Miśkiewicz
Henryk Miśkiewicz to na polskiej scenie jazzowej (i nie tylko) postać wyjątkowa. Należy do wąskiego grona najwybitniejszych saksofonistów altowych, ale gra także na sopranie i na klarnecie. W latach 70. i 80. jego saksofon było słychać na co drugiej polskiej płycie, wchodził w skład zespołów Jazz Carriers oraz Sun Ship, był solistą Studia Jazzowego Polskiego Radia, do dziś jest liderem formacji Full Drive. Spośród polskich muzyków jazzowych łatwiej byłoby wymienić tych, z którymi nie grał. Koncertował na całym świecie między innymi z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem i Adzikiem Sendeckim. Grał z takimi gwiazdami, jak Pat Metheny, Joe Lovano czy David Murrray. Jest wielokrotnym zwycięzcą plebiscytu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategorii saksofonu altowego i klarnetu, a także zdobywcą trzech Fryderyków (m.in. w kategorii Jazzowy Artysta Roku oraz Jazzowy Muzyk Roku).
Jan Ptaszyn Wróblewski obliczył, że z nikim nie grał dłużej niż z Henrykiem Miśkiewiczem, bo aż 45 lat. Przyszedł taki kudłaty dwudziestoparolatek do studia i z miejsca zaskoczył tym, że nuty czytał lepiej, niż książki czy gazety – wspomina Ptaszyn. I podkreśla fenomenalne zdolności improwizacyjne saksofonisty. Bo Henryk Miśkiewicz wycina na alcie nieziemskie solówki. I to zawsze. Na licznych płytach firmowanych własnym nazwiskiem oraz na niezliczonych, na których jego gra wynosi do stratosfery muzykę innych artystów. Bez względu na gatunek, bo Henryk ma w dorobku i pop, i rock, i bluesa, a nawet poezję śpiewaną, chociaż w sercu pozostaje rasowym, nowoczesnym jazzmanem.
Koncert Henryk Miśkiewicz i Przyjaciele stwarza okazję do zaprezentowania minionej oraz obecnej twórczości głównego bohatera tego niezwykłego muzycznego zajścia. Pojawią się na nim znamienite postaci polskiej sceny muzyczne i oczywiście jego dzieci. Wszak w rodzinie siła…
Wystąpią:
EWA BEM - śpiew
DOROTA MIŚKIEWICZ - śpiew
ADAM NOWAK - śpiew
JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI – saksofon
HENRYK MIŚKIEWICZ - saksofony
JANUSZ STROBEL - gitara
MAREK NAPIÓRKOWSKI - gitary
ANDRZEJ JAGODZIŃSKI - fortepian
PIOTR ORZECHOWSKI „PIANOHOOLIGAN” – fortepian
SŁAWOMIR KURKIEWICZ - kontrabas
ROBERT KUBISZYN – gitara basowa
MICHAŁ MIŚKIEWICZ - perkusja
Koncert odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki 28 marca (poniedziałek) o godzinie 19:00. Szczegóły i bilety znajdują się na oficjalnej stronie.