Uchodźcy z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych lekcji języka polskiego
fot. Patrycja Dzwonkowska
Przedstawiciele wrocławskiego magistratu szacują, że nawet kilkadziesiąt tysięcy osób może przyjechać do Wrocławia uciekając przed rosyjską inwazją. Kluczowym elementem wsparcia, oprócz bezpiecznego noclegu, jest - jak wskazują - nauka języka polskiego.
W stolicy Dolnego Śląska bezpłatne lekcje realizowane są przez trzy podmioty. Jednym z nich jest Wrocławskie Centrum Integracji, które już od kilku lat prowadzi kampanię "Wrocław na językach świata". Polega ona na organizowaniu, raz lub dwa razy w tygodniu, spotkań nauczyciela - wolontariusza z obcokrajowcem.
Tandemy spotykają się w udostępnionych nieodpłatnie miejscach takich jak: biblioteki miejskie, kawiarnie, czy siedziby jednostek miejskich. Na ten moment zajęcia prowadzone są w 62 miejscach, ale lista jest ciągle aktualizowana – przekazała Agata Dzikowska z wrocławskiego magistratu. Mapę miejsc można znaleźć na stronie internetowej wnjs.pl.
Z bezpłatnych lekcji polskiego od 2016 roku skorzystało już ponad 3 tys. osób, a w kampanię zaangażowało się ponad tysiąc wolontariuszy. Dzikowska dodała, że obecnie Wrocławskie Centrum Integracji pilnie poszukuje dodatkowych ochotników posługujących się językiem ukraińskim lub rosyjskim.
Wrocławski Instytut Kultury we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego realizuje natomiast od marca program "Rozmawiamy po polsku" skierowany do dzieci i młodzieży. W jego ramach zaplanowano cykl sześciu bezpłatnych spotkań, które poprowadzą nauczycielki ze szkoły podstawowej i z liceum ogólnokształcącego.
Jak podkreślają organizatorzy, spotkania będą okazją do tego, by porozmawiać z rówieśnikami w języku polskim oraz nawiązać nowe znajomości. Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu zagadnieniu. Zajęcia odbywają się stacjonarnie w czterech grupach. Ich wykaz znajduje się tutaj.
Kolejną organizacją wspierającą uchodźców jest Fundacja Hobbit, która na co dzień organizuje czas wolny dla dzieci i młodzieży. Teraz wolontariusze prowadzą dla nich darmowe zajęcia z języka polskiego. Lekcje odbywają się w grupach w budynku fundacji.
Z zajęć mogą skorzystać również dorośli, którzy przyjdą z dzieckiem. Lekcje prowadzone są przez młodzież szkolną, studentów i dorosłych z Ukrainy. Na zajęcia można zapisać się telefonicznie pod numerem: 71 321 01 77 w godz. 14.30-20.