Wrocławskie wodociągi uspokajają: woda w kranach jest bezpieczna

Radio RAM, MC | Utworzono: 15.08.2022, 08:48 | Zmodyfikowano: 15.08.2022, 08:48
A|A|A

fot. MPWiK

MPWiK zapewnia, że nie pobiera wody z Odry. -Woda, którą uzdatniamy pobierana jest z rzeki Oława dodatkowo zasilanej wodą z rzeki Nysa Kłodzka dzięki zastosowaniu kanału przerzutowego. Ujęcie wody dla Wrocławia (Czechnica) zlokalizowane jest ok. 10,5 km w górę rzeki Oława od ujścia do Odry. Zaraz za ujęciem Czechnica znajduje się jaz walcowy. Odległość od ujścia Odry oraz lokalizacja jazu uniemożliwiają cofnięcie się wody z Odry do ujęcia wody dla Wrocławia, czytamy w oświadczeniu spółki.

Cały system ujęcia wody dla Wrocławia objęty jest monitoringiem online, który z kilkudniowym wyprzedzeniem informuje MPWiK o jakości napływającej wody. W razie zanieczyszczenia Oławy albo Nysy Kłodzkiej przedsiębiorstwo natychmiast odcina napływ wody z rzeki. W takiej sytuacji korzysta z wody zgromadzonej w zbiorniku Czechnica i na terenach wodonośnych. -Nasze rezerwy wystarczają na ok. tydzień funkcjonowania bez ujmowania wody z Oławy i Nysy Kłodzkiej. Taka procedura wdrażana jest zawsze w sytuacji, kiedy spodziewamy się napływu gorszej jakości wody, np. po ulewnych deszczach, pisze MPWiK.

Regularnych kontroli jakości dokonuje akredytowane laboratorium MPWiK, pobierając próbki wody surowej z rzeki Oławy min. 2 razy dziennie. Woda zanim trafi do kranów przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a aboratorium w ciągu roku pobiera 10 tys. próbek i wykonuje 100 tys. analiz wody.
Podczas produkcji wody każdorazowo badana jest zgodnie z europejskim normami, wytycznymi WHO i Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi. Rozporządzenie wskazuje, jakie wartości i parametry musi spełniać woda, aby mogła być kierowana do sieci wodociągowej. -Żadna kropla, która nie spełnia tych wyśrubowanych norm nie ma prawa opuścić zakładu produkcji wody, uspokaja MPWiK.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować