Nowy rok, nowi my - jak skutecznie zaplanować zmianę pracy w nowym roku?

Radio RAM | Utworzono: 27.12.2023, 11:50 | Zmodyfikowano: 27.12.2023, 11:50
A|A|A

Materiał Sponsora


Zmiana pracy w nowym roku - czemu nie?

Jak nie teraz to kiedy? W nowym roku warto zrobić coś dla siebie i zrezygnować z pracy, która nie sprawia nam przyjemności, jest męcząca, stresująca lub nie daje perspektyw do rozwoju, czy wzrostu zarobków.

Zanim jednak rzucimy się w wir ofert pracy, cały proces najlepiej odpowiednio przygotować, aby zwiększyć swoją szansę na sukces w rekrutacji. W innym przypadku można nie tylko nie znaleźć nowego pracodawcy, ale również popaść w konflikt z obecnym. Jednak nie warto palić za sobą mostów - mogą się one przydać w najmniej oczekiwanym momencie.


Gdzie warto szukać nowej pracy?

To, czy znajdziemy nowego pracodawcę, zależy nie tylko od indywidualnych predyspozycji, ale również od sytuacji na lokalnym rynku pracy. W końcu ogłoszeń w większych miastach jest mnóstwo - praca we Wrocławiu (dostępna tutaj: https://www.gowork.pl/praca/wroclaw;l), Warszawie, czy Krakowie będzie znacznie łatwiej dostępna niż w mniejszej miejscowości, w której nie ma większych zakładów, czy firm.

W tej sytuacji jednym z lepszych rozwiązań jest wybór pracy zdalnej. Taka forma zatrudnienia daje dużą swobodę, znosząc ograniczenia związane z rynkiem pracy w okolicy.


Jak zaplanować szukanie nowej pracy?

Obecnie mamy dość trudny czas, jeśli chodzi zarówno o pracowników, jak i samych pracodawców. Kandydaci poszukujący pracy mają znacznie mniej ogłoszeń do wyboru niż jeszcze rok temu. Z kolei przedsiębiorcy muszą mierzyć się ze wzrastającymi kosztami prowadzenia działalności. To oznacza, że każdy krok w stronę nowej pracy musi być przemyślany. Na początku najlepiej:

  • przeanalizować swoje mocne i słabe strony;
  • sprawdzić, na jakich stanowiskach własne kwalifikacje sprawdzą się najlepiej;
  • zastanowić się nad przebranżowieniem się.

Jeśli nie widzimy dalszych perspektyw w zawodzie, lepiej jak najwcześniej podjąć decyzję o przekwalifikowaniu się. Wtedy konieczny jest wybór branży czy stanowiska, w którym poczujemy się naprawdę dobrze. Na tej decyzji opiera się dalszy kierunek kształcenia, który zwykle wymaga odbycia różnych kursów, szkoleń, staży czy praktyk. Jeśli nie wiesz, co robić w życiu, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców zawodowych.

Nawet jeśli nie planujemy przekwalifikowania się, warto rozważyć zdobycie nowych umiejętności. Każdy zrealizowany kurs czy szkolenie to zaleta dla nowego pracodawcy.


Profesjonalne CV i list motywacyjny

Kolejnym krokiem po wyborze kierunku rozwoju zawodowego jest przygotowanie odpowiednich dokumentów aplikacyjnych.

Zarówno CV, jak i list motywacyjny powinny być dostosowane do treści konkretnego ogłoszenia. Ponadto oba dokumenty muszą stanowić czytelną wizytówkę kandydata. Nie może zabraknąć w nim doświadczenia, cech, czy umiejętności, które idealnie sprawdzą się na nowym stanowisku.

Wygląd dokumentów zależy nawet od konkretnej branży. Jeśli oferowane stanowisko dotyczy profesjonalisty do obsługi klienta, szablon powinien być prosty i w jednej tonacji kolorystycznej. Z kolei w przypadku oferty pracy dla osoby kreatywnej np. grafika, warto postawić na oryginalne pomysły, aby już na samym początku wyróżnić się spośród innych kandydatów.


Czego unikać przy zmianie pracy?

Podstawowym błędem, który popełnia wiele osób, jest rzucenie pracy jeszcze przed znalezieniem nowej. To może zaburzyć stabilizację finansową szczególnie wtedy, gdy nie mamy oszczędności. Pod presją braku dochodów będziemy zmuszeni również przyjąć nawet te gorsze oferty.

Co więcej, jeśli atmosfera w pracy nie sprzyja budowaniu więzi, wiadomość o rozpoczęciu poszukiwań lepiej zostawić dla siebie. Wiele plotek roznosi się błyskawicznie. Jeśli dotrą one do pracodawcy, sytuacja może stać się napięta i nieco zaburzyć nasze plany zawodowe.

Pamiętajmy, że proces dotyczący zmiany pracy, a więc kwestia wyboru kierunku rozwoju, podjęcie dodatkowych kursów, czy przygotowanie i rozsyłanie CV można realizować jednocześnie będąc zatrudnionym u dotychczasowego pracodawcy. Wypowiedzenia nie warto składać, zanim nasza kandydatura zostanie zaakceptowana w nowej firmie.

REKLAMA
To może Cię zainteresować