Wpływ spowolnienia gospodarczego na redukcje etatów

Radio RAM | Utworzono: 08.01.2024, 09:56 | Zmodyfikowano: 08.01.2024, 09:56
A|A|A

Materiał Sponsora/ fot. pixabay.com


Czym jest spowolnienie gospodarcze?

Spowolnienie gospodarcze jest jednym z terminów stosowanych w makroekonomii. Jest on stosowany głównie w odniesieniu do kraju, którego wzrost gospodarczy nagle wyhamował. Mówiąc prościej, PKB zaczyna być niewystarczające.

Spowolnienie gospodarcze może być uwarunkowane różnorodnymi czynnikami. Może być to, chociażby:

  • postępujący kryzys na rynku finansowym;

  • skomplikowana sytuacja geopolityczna;

  • wojny i inne kataklizmy.

Spowolnienie to najczęściej jest oznaką zbliżającej się recesji, czy nawet pełnoskalowego kryzysu gospodarczego. Recesja jest okresem kompletnej stagnacji w gospodarce danego kraju.


Spowolnienie gospodarcze a jego związek z inflacją

Spowolnienie gospodarcze oraz inflacja to zjawiska, które w pewnym sensie są ze sobą sprzężone. Niemniej jednak stwierdzenie, że to spowolnienie gospodarcze wywołuje inflacje, nie jest do końca zasadne. Można powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie. Inflacja jest następstwem wzrostu gospodarczego, zaś spowolnienie gospodarcze sprawia, że inflacja spada.


Jak spowolnienie gospodarcze wpływa na redukcję etatów?

Spowolnienie gospodarcze nie tylko minimalizuje dostępne oferty pracy, ale także sprawia, że rejestracją spółek i firm zainteresowanych jest znacznie mniejsza liczba przedsiębiorców. Eksperci analizujący wpływ spowolnienia gospodarczego na rynek pracy wykazali, że w 2023 roku przedsiębiorcy zarejestrowali aż 3,4% więcej firm, niż miało to miejsce w roku poprzednim. Jednocześnie były to głównie jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie generują nowych miejsc pracy.

Jednocześnie spowolnienie gospodarcze zmusiło wielu przedsiębiorców do zawieszenia już prowadzonej działalności, a to z kolei doprowadziło do redukcji etatów. Efekty zahamowania wzrostu gospodarczego najmocniej odczuł firmy z branży budowlanej oraz branży związanej z działalnością na rynku nieruchomości. Niestety, ale także przedsiębiorcy z branży transportowej, zmuszeni są do tego, by redukować etaty, celem podtrzymania płynności finansowej.

Jak więc widać, spowolnienie gospodarcze wpływa na pracowników w sposób pośredni. Uderza najpierw w pracodawców, którzy celem ustabilizowania swojej sytuacji, są zmuszeni do tego, by zredukować dostępne miejsca pracy.


Jak firmy i pracownicy mogą sobie radzić ze spowolnieniem gospodarczym?

Polskie firmy, chcąc radzić sobie ze spowolnieniem gospodarczym, przyjmują zmienne strategie. Niektóre przedsiębiorstwa reorganizują plan dostaw, podejmują się nowych inwestycji lub decydują się na fuzję. Często pomocne w przetrwaniu spowolnienia gospodarczego okazują się także nowe technologie i automatyzacja procesów. Dzięki nim można poprawić wydajność, a także nie ma konieczności tworzenia nowych miejsc pracy.

W przypadku pracowników sytuacja nieco bardziej się komplikuje. Jeśli zastanawiają się oni gdzie szukać pracy, to nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Portale takie jak np.: https://www.gowork.pl/, gdzie można znaleźć także opinie o pracodawcach, mogą okazać się pomocne. Warto także rozważyć zdobycie nowych kwalifikacji, które są niezbędne w branżach, których spowolnienie gospodarcze dotknęło w mniejszym stopniu.

REKLAMA
To może Cię zainteresować