Jubileusz festiwalu Spektrum trwa online. Zobacz film z laureatką RAM
fot. materiały promocyjne/Jerzy Wypych
Tegoroczny polski reprezentant w Cannes, "Dziewczyna z igłą", pokaz pierwszego w historii dokumentu nominowanego do nagrody Emmy - "Pianoforte" - opatrzony spotkaniem z reżyserem, czy na zwieńczenie odwrotność skrótu nazwy Świdnickiego Ośrodka Kultury (ŚOK), czyli "Kos" z odtwórcą głównej roli Bartoszem Bielenią. Tak zapamiętamy dziesiątą, jubileuszową odsłonę festiwalu Spektrum.
Podczas tej edycji pojawił się jednak film wyjątkowo dla nas istotny. "Końce i początki" Klaudii Fortuniak to krótkometrażowa opowieść o z pozoru błahych przypadkach, które diametralnie zmieniają nasze życie. Nie bez przypadku w tym filmie występuje jednak Julia Mika - nagrodzona tegorocznym Tour de RAM - która wciela się w kobietę muszącą przenieść siedem plastikowych rur do celu. Jak poradziła sobie z abstrakcyjną rolą, która wymagaja perfekcyjnego opanowania komedii fizycznej? Zobaczcie film z naszą laureatką.
Filmem, który został szczególnie ciepło przyjęty przez publiczność były "Rzeczy niezbędne" Kamili Tarabury. Adaptacja głośnego reportażu „Mokradełko" otrzymała najwyższe oceny od widzów wygrywają tym samym konkurs "1,2". Z laureatką nagrody, reżyserką, porozmawialiśmy o własnych rzeczach niezbędnych.
— Nagroda: „Gąsienice”, reż. Michelle Keserwany, Noel Keserwany
Jury konkursu Okiem Młodych – Fabuła: Ania Krotoska, David Brabec, Konrad Imiela przyznało:
— Wyróżnienie: „Pomarańcza z Jaffy” reż. Mohammed Almughanni Jury postanowiło przyznać wyróżnienie dla filmu, który nie epatując tematem wojny staje się uniwersalną przypowieścią dającą wiarę w człowieczeństwo.
— Nagroda główna: „Tajemnicze przygody Claude Conseil”, reż. Paul Jousselin, Marie-Lola Trever Za nieoczywiste łączenie pozornie odległych światów, za oryginalne poczucie humoru, znakomite aktorstwo ludzi i zwierząt oraz za ukazanie wpływu ornitologii na muzykę hip-hopową.
W Konkursie Amatorskim Okiem Młodych obradowali przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica: Liliana Jarząbek, Jakub Kaczmarczyk, Wiktoria Masłowska, Mikołaj Światowy, Aleks Zalewski.
— Wyróżnienie: „Dziewczyny nosiły swetry”, reż. Dobrochna Walczak
— Nagroda: „Wicked Touch”, reż. Jarema Żądziński
Jury Konkursu Amatorskiego w składzie: Nikola Raczko, Marcin Prymas, Jarosław Skóra przyznało:
— Nagroda główna: „Tworzywo”, reż. Kuba Dyniewicz
Jury złożone z osadzonych na oddziale więziennym Aresztu Śledczego w Świdnicy postanowiło po obejrzeniu dwóch bloków filmowych w konkursie “Okiem Młodych: Dokument” przyznać następujące nagrody:
III miejsce: “Czyste niebo”, reż. Marcin Kundera
II miejsce: “Moja siostra”, reż. Mariusz Rusiński
I miejsce: “Echo”, reż. Emi Buchwald.
W uzasadnieniu jurorzy zwracali uwagę na to, że film był “wzruszający i pełen empatii”.
Jury konkursu Okiem Młodych – Dokument: Weronika Adamowska, Jakub Piątek, Zuzana Kučerová, przyznało:
— Wyróżnienie: „Grandmamauntsistercat”, reż. Zuza Banasińska
— Nagroda główna: „Moja siostra” reż. Mariusz Rusiński
Jury konkursu Okiem Młodych – Animacja: Agata Królak, Adriana Prodeus, Alexandra Hroncova, przyznało:
— Wyróżnienie: „Kinderfilm”, reż. Adrian Jonas Haim, Robin Klengel, Michael Stumpf. Jury doceniło film na wielu poziomach: zabawy kontekstem, absurdalnego poczucia humoru i sposobu, w jaki łączy kulturę popularną z refleksyjną narracją.
— Nagroda główna: „Martyr's Guidebook/Jak być męczennikiem” w reż. Maksymilian Rzontkowski. Za absolutnie świadome spojrzenie na moralność z dużą dozą humoru oraz oryginalny i nieortodoksyjny styl wizualny, muzykę i dialogi chcielibyśmy przyznać główną nagrodę filmowi, który był wisienką na naszym marchewkowym torcie.
Nagrodę Publiczności, którą po raz pierwszy wybrała widownia w Czechach i w Polsce, podczas pokazów filmów z konkursów Okiem Młodych w Trutnovie i Świdnicy. Publiczność wyłoniła najlepszy krótki metraż ze wszystkich czterech konkursów: Amatorski, Animacja, Dokument, Fabuła. Nagrodę otrzymał film:
— “HUMANITY”, reż. Tereza Kovandová
Filmy z sekcji Okiem Młodych można zobaczyć za darmo podczas edycji online festiwalu. Potrwa ona do 6 listopada.