Pierwsze seanse i kina, których już nie ma - Lech Moliński o X muzie na Dolnym Śląsku

Lech Moliński, dziennikarz, animator kultury, filmoznawca oraz współzałożyciel i prezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Laureat wielu nagród, wyróżnień i stypendiów. Współautor książki „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk".
Teksty Lecha są nie tylko ważnym materiałem na temat funkcjonowania małych kin w miejscowościach takich jak Bystrzyca, Dzierżoniów, Lubań, Lubomierz, Raciborowice, Twardogóra, Złotoryja, ale też relacją z miłości do sal kinowych i ich niepowtarzalnej atmosfery. Jak pisze Moliński: „Co miało największy wpływ na historię kina – tę wielką i tę lokalną – w przeszłości? Co kształtuje ją dziś i będzie decydować o niej jutro? Być może dzięki lekturze książki <<Te wszystkie Raje, Zrywy i Jutrzenki. O małych kinach na Dolnym Śląsku>> będzie nieco łatwiej odpowiedzieć na te pytania. Pomoże w tym zresztą nie tylko zbiór dwunastu tekstów, ale także esej fotograficzny Jerzego Wypycha, który w swoich poszukiwaniach wizualnych pokazuje uniwersalność oraz wielozmysłowość doświadczenia kinowego. Cały materiał zdjęciowy został zebrany na Dolnym Śląsku, wewnątrz i w pobliżu obiektów kinowych odwiedzanych podczas pracy nad książką. Prezentowane fotografie nie stanowią jednak prostej ilustracji opisywanych miejsc. W swojej równoległej narracji starają się raczej w sposób niezależny interpretować napotkane historie, utrwalając jak najwięcej z całokształtu ich ulotnej materii. "
Bardzo ważna książka dla wszystkich miłośników i miłośniczek filmu, historii regionu i sal kinowych.
„Te wszystkie Raje, Zrywy i Jutrzenki. O małych kinach na Dolnym Śląsku" – nowa książka Lecha Molińskiego i Jerzego Wypycha na Półce z Książkami w Radiu RAM.