IBM wesprze EIT Plus (Posłuchaj)
Umowę o współpracy z EIT Plus podpisuje Kenneth Keating z IBM Research. Z prawej - Barbara Kudrycka, minister nauki (Fot. Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego)
W środę IBM podpisało umowę o współpracy z centrum naukowo-technicznym EIT Plus. W siedzibie centrum na Praczach Odrzańskich we Wrocławiu będzie ulokowany oddział badawczy IBM Research (to ta część IBM, która zajmuje się badaniami naukowymi).
Zarządzanie zasobami wody, sterowanie systemami transportu i zmniejszanie zużycia energii w procesach technologicznych - to dziedziny, które mogą stać się przedmiotem współpracy IBM i EIT Plus.
- To bardzo cenne, bo ta wiedza zostanie także na naszym podwórku - cieszy się Tomasz Gondek z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Posłuchaj (wszystkie nagrania - Radio Wrocław):
Wrocław stara się też o pozyskanie centrum informatyczno-usługowego IBM. Pracę w nim mogłoby znaleźć 3 tys. osób.
Co zdecydowało o tym, że IBM wybrał Wrocław? - Siłą miasta są uczelnie wyższe i młoda kadra - tłumaczy Bogusław Półtorak z portalu Bankier.pl. Posłuchaj:
Umowa o współpracy IBM z EIT Plus będzie obowiązywała pięć lat.
Posłuchaj relacji Radia Wrocław:
List intencyjny o współpracy został podpisany w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gospodarzem spotkania była minister Barbara Kudrycka. MNiSW patronuje współpracy obu instytucji.
- To pierwszy krok, który pokazuje, w jaki sposób typowe firmy biznesowe, takie jak IBM, mogą współpracować ze spółkami, które skupiają naukowców - powiedziała na konferencji minister Kudrycka.
Jak poinformował prezes EIT Plus Mirosław Miller, umowa obejmuje wspólne działania w ośmiu obszarach nauki, takich jak biomedycyna, nano- i biotechnologie, rozwój i zastosowanie inteligentnych technologii. Współpraca obejmie wspólne badania naukowe, wymianę wiedzy i rozwój technologii.
W ramach współpracy mogą być podjęte prace nad projektami, w których IBM ma już bogate globalne doświadczenie: zarządzaniem zasobami wody, zmniejszeniem zużycia energii w procesach technologicznych i sterowaniem systemami transportu.
Naukowcy z IBM Research będą dodatkowo wspierać EIT Plus poprzez realizację szkoleń i konsultacji dla kadry badawczej, w tym związanych z zarządzaniem projektami badawczymi, infrastrukturą badawczą i pracami badawczo-rozwojowymi.
- Polska ma bogaty dorobek i doświadczenie w zakresie nauki i technologii. W wyniku podpisanego porozumienia zamierzamy współpracować z wiodącymi polskimi naukowcami i ekspertami technologicznymi oraz tworzyć nowe rozwiązania - zapowiedział dyrektor ds. strategii rozwoju IBM Research Kenneth Keating. - Współpraca w praktyce będzie wyglądała tak, że IBM oferuje swoje know-how, a EIT Plus najlepszych polskich naukowców, którzy będą realizowali projekty - wyjaśnił Mirosław Miller.
Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to spółka, która ma budować na Dolnym Śląsku gospodarkę opartą na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Akademia Medyczna we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Wrocławski oraz samorząd województwa dolnośląskiego i miasto Wrocław.
Jak wyjaśnił Polskiej Agencji Prasowej prezes EIT Plus, spółka nie ogranicza się jednak do Dolnego Śląska. - Zapraszamy do pracy najlepszych w Polsce naukowców, możliwa będzie więc współpraca z innymi uczelniami w kraju - zapewnił.
IBM Research skupia się na badaniach, które realizuje ponad 3 tys. pracowników naukowych w ośmiu ośrodkach badawczych na całym świecie.