Wygrywaj bilety z www.radioram.pl!
CENTRUM SZTUKI IMPART - 31 PPA / ABSURDUSTRA – NATALIA SIKORA - 23 marca - godz. 20.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, PPA, swoje imię i nazwisko.
Przegląd Piosenki Aktorskiej – największe gwiazdy scen muzycznych z Polski i z zagranicy, wszystko, co najlepsze w piosence, magia, która pojawić się może tylko między muzyką a słowem! W tym roku zagrają i zaśpiewają dla Państwa między innymi: tajemnicza królowa elektronicznych brzmień Inga Liljeström, Amanda Palmer z ekscentrycznego duetu The Dresden Dolls, uwolniona z gorsetu konwencji amerykańska Vagabond Opera, The Magnets z największymi hitami wszech czasów w wersji a capella i francuska bohema – Babylon Circus.
Po raz pierwszy i jedyny w Polsce gościmy też wydarzenie niezwykłe: „Life Along The Borderline – A Tribute To Nico” z udziałem m.in. Johna Cale’a z The Velvet Underground i Lisy Gerrard z Dead Can Dance! Polecamy też dwa premierowe spektakle, efektownie wieńczące Przegląd: Finał i Galę.
Koncert Finałowy „Złota Różdżka” to wieczór makabreski spod znaku rodziny Addamsów i Rolanda Topora: XIX-wieczne wierszyki dla niegrzecznej dziatwy zaśpiewają m.in. Kinga Preis, Elżbieta Romanowska i Arkadiusz Jakubik oraz Jadwiga i Dariusz Basińscy z Kabaretu Mumio.
Koncertu Galowego, w reżyserii obdarzonej niezwykłą teatralną wyobraźnią Agaty Dudy-Gracz, nie wahamy się nazwać wystrzałowym – bo poświęcony będzie rewolucji. Tylko u nas zobaczyć Państwo mogą Ewę Ziętek w chińskiej piosence rewolucyjnej czy Wiktora Zborowskiego jadącego tramwajem na barykadę. Razem z nimi Konrad Imiela, Cezary Studniak, Tomasz Kot i Wojciech Mecwaldowski i wielu innych znakomitych aktorów polskich scen.
Warto też zobaczyć nocne koncerty w Klubie Ośrodek: tu mistrz beatboksu ZGAS z gościnnym udziałem m.in. The Magnets, krakowski elektro-rock-kabarett Śmiałek, oraz Tymon Tymański i Wojciech Waglewski w absolutnie niezwykłym towarzystwie.
Uwaga! Magia Ośrodka sprawia, że wiele koncertów kończy się nad ranem – zaplanowane występy niepostrzeżenie przechodzą w niespodziewane a znakomite „jam sessions”, nie wiadomo skąd pojawiają się dodatkowe instrumenty, a artyści obecni na widowni spontanicznie zajmują miejsce na scenie! Można jeszcze kupić bilety! Gdzie? Jak wygląda pełny program tegorocznego PPA?
Zapraszamy na oficjalną stronę www.ppa.art.pl, jesteśmy też na Facebooku.
Teksty Cypriana Kamila Norwida ''absurdustra'' to krótka próba nazwania... Norwid – romantyk kosmosu... w swojej poezji pełnej muzyki zawarł głębię człowieka: człowieka pięknego i człowieka pełnego brzydoty... co dziś stanowi fundament? sztuczne piękno bez żadnej wartości? czy może poruszająca prawda zmęczonych, brzydkich, rozwrażliwionych, oczu? gdyby się chwilę zastanowić? pozwolić sobie na duchowe poruszenie? a wszystko to przepełnione mistrzowskim poczuciem humoru norwida, który nie oszczędzał żadnej nieprawdy... muzyka Grzegorza Kwietnia – gitarzysty zespołu Magmen pełna bluesowych anegdot daje poezji Norwida mnóstwo przestrzeni... akompaniament Piotra Proniuka, pełen improwizacji pozwala bez wstydu wspólnie z Norwidem próbować nazwać absurd naszego istnienia... a także muzyka Czesława Niemena napisana do kilku wspaniałych wierszy Norwida... zapraszamy na opowieść o nas samych... szczerą opowieść.
Piotr Proniuk, 20 lat (ur 23.07.89), gra od 8 roku życia na fortepianie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. I.J.Paderewskiego w Słupsku, obecnie jest w klasie dyplomowej PSM IIst w Słupsku. Wielokrotny laureat konkursów pianistycznych organizowanych przez słupską PSM, uczestnik Makroregionalnych Warsztatów Pianistycznych Szczecin 2008, laureat konkursów solfeżowych w latach 2000-2006 (PSM Słupsk). Laureat nagrody TV Kultura w II Ogólnopolskim Festiwalu im.Cz.Niemena "Niemen NON-Stop" w Słupsku z zespołem "Threonine".
Finalista Studenckiego Festwalu Twórczości "Łódźstock 2008" w Łodzi. Znany z zamiłowania do muzyki rozrywkowej, w szczególności bluesa i szeroko pojętego rocka. Od 2007 roku towarzyszy Natalii Sikorze, z którą koncertuje po całym kraju. Jest także autorem części muzyki wspomnianego duetu - stale komponuje. Od 2008r. jest członkiem zespołu FreeZBe, z którym to nagrywa debiutancki krążek w siedzibie Polskiego Radia Koszalin.
Traktuje muzykę jako swoje jedyne powołanie - do największych marzeń należy....stała możliwość grania na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej.
Natalia Sikora, 23 lata. Wygrała kilkadziesiąt konkursów i przeglądów aktorskich i wokalnych. Jest laureatką między innymi Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, Festiwalu im. Anny Jantar we Wrześni, Festiwalu im. Anny German w Zielonej Górze oraz konkursów poetyckich w Aleksandrowie Kujawskim, Legnicy. W 2005 roku, będąc uczennicą klasy maturalnej, wygrała 26 Przegląd Piosenki Aktorskiej „Nowa Fala” we Wrocławiu (nagroda Publiczności, nagroda dziennikarzy, nagroda im. Andrzeja Waligórskiego, nagroda główna). Laureatka między innymi: Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, nagrody Publiczności na 17. ChansonFestival w Kolonii, XIII Finału Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku, XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Studenckiej LYKEND we Wrocławiu, IX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie?” w Elblągu, V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej „O złote koło młyńskie” w Stargardzie Szczecińskim, I Ogólnopolskiego Festiwalu im. Czesława Niemena NON-STOP w Słupsku, XI Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, XIV Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję ŁAŹNIA 2007 w Radomiu, II Międzynarodowego Festiwalu SINGING MASK w Petersburgu, 30 Przeglądu Piosenki Aktorskiej nurtu Off we Wrocławiu z projektem ''O' Malleys Bar'' w reżyserii Karoliny Kolendowicz w 2009. W styczniu 2007 zadebiutowała w spektaklu teatru telewizji "Umarli ze Spoon River” w reżyserii Jolanty Ptaszyńskiej. Współpracuje między innymi z Romanem Kołakowskim, Jerzym Satanowskim, Filipem Hadrianem Tabęckim.
*****************************************************
KINO WARSZAWA, SALA NOT - ul. Piłsudskiego - tydzień kina niemieckiego / Evet chcę – pod patronatem radia RAM - 24 marca - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, tydzień kina niemieckiego, swoje imię i nazwisko.
Cztery filmy fabularne, dwa dokumentalne i specjalny program filmów krótkometrażowych pokażemy podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego, który Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne i Odra-Film organizują w dniach od 19 do 24 marca br. w kinie „Warszawa – sali NOT”. Seanse rozpoczynają się o godzinie 20, za wyjątkiem seansu poniedziałkowego (22.03), kiedy to o godz. 17. rozpocznie się pokaz filmów krótkometrażowych. Pokazom filmowym będą towarzyszyły między innymi konkursy z możliwością zdobycia wielu cennych nagród, a na zakończenie Tygodnia odbędzie się impreza w jednym z wrocławskich klubów z muzyką na żywo.
W tym roku Tydzień Kina Niemieckiego został rozszerzony o cykl seansów poza Wrocławiem - w dniach 26-28 marca odbędzie się Weekend Kina Niemieckiego w Wałbrzychu w Kinie Piaskowa Góra. Już po raz dziewiąty Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa) oraz organizacje mniejszości niemieckiej z całej Polski organizują Tydzień Filmu Niemieckiego, podczas którego zaprezentowane zostaną współczesne filmy z Niemiec.
We Wrocławiu przegląd filmów organizuje Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we współpracy z Odra-Film. Filmy, nawiązujące do motta tegorocznego przeglądu: „Pod prąd”, opowiadają o niecodziennych spotkaniach i sytuacjach życiowych współczesnych mieszkańców Niemiec.
W programie znajdują się między innymi „Evet, chcę!” (2008), „Free Rainer – telewizja kłamie”(2007), „Cztery Minuty” (2006), a także filmy dokumentalne, jak „Full Metal Village” (2006). Film „Część mnie” (2008) został włączony do repertuaru z myślą o nastoletnich widzach. Projekt finansowany jest przez Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa) ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Patronami tegorocznego festiwalu są Andrzej Wajda oraz Michael Schmid-Ospach, prezes Fundacji Filmowej Nadrenii Północnej-Westfalii.
Dalsze informacje znajdziecie Państwo na stronie: www.niemieckieniuanse.pl (Bilety: 10 i 8 zł.)
*****************************************************
HELIOS ul. Kazimierza Wlk. - Kobiece salony filmowe – pod patronatem radia RAM - 25 marca - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, kobiece salony filmowe, swoje imię i nazwisko.
W ramach kolejnej edycji Kobiecych Salonów Filmowych zostanie pokazany przedpremierowo film „Kwiat Pustyni”. Oparty na światowym bestsellerze poruszający obraz i historia modelki z somalijskiej wioski, Warris Dierre. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie w restauracji Vapiano, liczne niespodzianki oraz - jak zawsze - losowanie atrakcyjnych nagród, wśród których tym razem znajdą się kosmetyki, zaproszenia na zabiegi kosmetyczne, biżuteria, zaproszenia na imprezy kulturalne.
Kobiece Salony Filmowe odbędą się: w czwartek - 25 marca 2010, godz. 19.00. Początek w Kinie Helios ul. Kazimierza Wielkiego, Cena biletów: 30 zł
“Kwiat Pustyni” to opowieść o małej somalijskiej dziewczynce, która swoje dzieciństwo spędziła na pustyni, wśród Nomadów. W wieku trzech lat, zgodnie z tamtejszą tradycją, została „obrzezana”; w wieku lat trzynastu – wydana za mąż za dojrzałego mężczyznę. Dla Waris to było już za wiele – przed ceremonią zaślubin dziewczynka postanowiła uciec przez pustynię do Mogadiszu, gdzie mieszała jej dalsza rodzina. Następnie trafiła do somalijskiej ambasady w Londynie w charakterze pokojówki; później pracowała jako sprzątaczka w McDonaldzie. Tam też spotkała przypadkowo pewnego wpływowego fotografa, który zwrócił uwagę na jej niezwykłą uroda. Film to pięknie opowiedziana historia, dziewczynki z pustynnej afrykańskiej wioski, która staje się światowej sławy modelką, ambasadorką Organizacji Narodów Zjednoczonych i pisarką, to autobiograficzna opowieść Waris Dirie.
*****************************************************
KLUB MUZYCZNY ŁYKEND - Wroclove Club Stage / Paprika Korps - 26 marca - godz. 20.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Wroclove Club Stage , swoje imię i nazwisko.
Formacja z Opola swoją muzykę określająca mianem heavy-reggae. Pierwszy tak często koncertujący zagranicą polski zespół z kręgu muzyki reggae. Wystąpili już w ponad 25-ciu europejskich krajach i w większości z nich zapraszani są regularnie na trasy koncertowe.
Skład zespołu (niezmienny od 1999 roku): Piotr Maślanka – instrumenty klawiszowe, wokal; Marcin Matlak – gitara, wokal ; Łukasz Rusinek – gitara ; Aleksander Żeliźniak – perkusja; Tomasz Krawczyk – bas ; Jakub Łukaszewski – konsoleta, efekty, (wcześniej instrumenty perkusyjne) .
*****************************************************
KLUB MUZYCZNY ŁYKEND - Apteka - 27 kwietnia - godz. 20.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Apteka, swoje imię i nazwisko.
Apteka powstała w połowie lat osiemdziesiątych w Gdyni. Od początku w zespole gra Jędrzej “Kodym” Kodymowski, jest liderem, autorem tekstów i muzyki. Obecnie razem z Kodymem zespół tworzą: Marcin Ciempiel (dawniej m.in.: Oddział Zamknięty, Wilki, Maanam, Tilt, Fotoness) – grający na basie oraz Artur Hajdasz (dawniej: Made In Poland, Homo Twist) – na perkusji. Przez grupę przewinęli się między innymi tacy muzycy, jak Olaf Deriglasoff, Piotr Nalepa, Janusz Sokołowski czy Maciej Wanat. Fonograficzny debiut zespołu miał miejsce na składance “Gdynia”, wydanej w 1988 roku i prezentującej wykonawców związanych z tzw. Gdańską Sceną Alternatywną. Po kilku latach przerwy legenda polskiej sceny alternatywnej wznowiła działalność. We wrześniu 2003 roku nakładem Big Blue (czyli kontynuatora SPV Poland) ukazała się płyta Apteki “Psychedelic Underground”. Na albumie zawarte zostały wszystkie utwory z płyty “Urojone Całe Miasta”, uzupełnione o trzy nagrania z “Narkotyków”. Jędrzej “Kodym” Kodymowski: “Zespół, grupa, środowisko związane z nazwą “Apteka” to nie tylko zestaw specyfików farmaceutycznych, to przede wszystkim nieograniczona hurtownia pewnej filozofii życia. Nieelastyczna, a jednocześnie fantastycznie współgrająca z aktualnym tłem, daleka od pochlebstw, a jednak zespalająca tak skrajne życiowe ekstrema”.
*****************************************************
WYTWÓRNIA FILMÓW FABULARNYCH - XX Jubileuszowy Festiwal Piosenki Studenckiej ŁYKEND 2010 – Kobiety mają głos! – pod patronatem radia RAM - 9 kwietnia - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Łykend, swoje imię i nazwisko.
Kobiety mają głos!, czyli Peszek, Kulka i Mikromusic na jednej scenie… Już 9 kwietnia podczas koncertu pod tytułem “Kobiety mają głos!”, odbywającego się ramach XX Jubileuszowego Festiwalu Piosenki Studenckiej ŁYKEND 2010, będziemy mieli okazję do usłyszenia jednych z najciekawszych wokalistek i autorek tekstów polskiej sceny alternatywnej. Kobiety mają głos! Maria Peszek Gaba Kulka Mikromusic
(bilety: 40 zł – przedsprzedaż, 45 zł – w dniu koncertu Rezerwacje: [email protected])