Wrocław: znani dziennikarze o relacjach polsko-niemieckich

(Radio Wrocław) | Utworzono: 07.05.2010, 14:27 | Zmodyfikowano: 08.05.2010, 11:07
A|A|A

Debata to jeden z punktów programu Zjazdu Niemcoznawców, nad którym patronat objęło Radio Wrocław. Poprowadzi ją Tomasz Sikora, dziennikarz naszej rozgłośni, redaktor naczelny portalu Niemcy-Online.pl.

W dyskusji wezmą udział publicyści specjalizujący się w tematyce polsko-niemieckiej:

1. Barbara Coellen. Niemiecka dziennikarka polskiego pochodzenia, wydawca w niemieckim publicznym koncernie medialnym Deutsche Welle. W Berlinie, Kolonii i na całym świecie zatrudnia on dziennikarzy z kilkudziesięciu krajów relacjonujących w swoich narodowych językach wydarzenia w Niemczech, ale także prezentujących Niemcom wydarzenia na świecie. Barbara Coellen jest autorką szerokich analiz prezentujących Polakom sytuację za Odrą, w niemieckich mediach komentuje wydarzenia w Polsce. Tutaj znajdziesz jej rozmowę o relacjach polsko-niemieckich z prof. Włodzimierzem Borodziejem - także gościem wrocławskiego Zjazdu Niemconzawców.

2. Filip Gańczak. Dziennikarz młodego pokolenia z tygodnika "Newsweek". Absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się tematyką międzynarodową ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w Niemczech. W "Newsweeku" pojawiają się zarówno jego relacje z wydarzeń bieżących za Odrą, jak i szerokie analizy społeczne i kulturalne. W 2008 r. Gańczak wydał książkę "Erika Steinbach - piękna czy bestia?", gdzie podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego szefowa Związku Wypędzonych stała się w Polsce tak kontrowersyjną postacią, nazywaną często przeszkodą w dialogu polsko-niemieckim, przedstawianą w mundurze esesmana, czy oskarżaną o pisanie historii na nowo. Gańczak jest także autorem filmu "Graves/Groby".

3. Michał Kokot. Zajmuje się tematyką niemiecką w "Gazecie Wyborczej Wrocław". Przygląda się sporom o tożsamość miasta, czy dyskusjom na temat - wydawałoby się - banalny: "Hala Ludowa" czy "Hala Stulecia". Tutaj znajdziesz miniblog Kokota z jego wyprawy do Monachium, a tutaj jego relację z tej podróży. W ogólnopolskim wydaniu "Gazety Wyborczej" tematyką niemiecką zajmuje się Bartosz Wieliński, którego wpisy blogerskie możecie czytać na Niemcy-Online.pl w dziale "Blogi".

4. Adam Krzemiński. Znany publicysta tygodnika "Polityka", człowiek-instytucja w dziedzinie relacji polsko-niemieckich. Jeden z najlepszych polskich komentatorów specjalizujących się w polityce Niemiec. Autor rozmów ze wszystkimi kanclerzami i prezydentami niemieckimi rządzącymi za Odrą w ostatnich 30 latach. Studiował germanistykę w Warszawie i Lipsku. Od 1973 r. jest publicystą "Polityki". Współpracuje ponadto m.in. z niemiecką gazetą "Die Zeit".

5. Thomas Urban. Korespondent jednej z największych niemieckich gazet - "Sueddeutsche Zeitung". Urodził się w Lipsku, ale jego rodzice pochodzą z Wrocławia. Studiował romanistykę, slawistykę i historię Europy wschodniej w Kolonii. Pracował dla agencji prasowych Associated Press (AP) w Nowym Jorku i Deutsche Presse-Agentur (dpa) w Hamburgu. Od 1988 r. korespondent "Süddeutsche Zeitung", do 1992 r. w Warszawie, do 1997 r. w Moskwie, potem znów w Warszawie i Kijowie. Niezwykle wyrazisty i kontrowersyjny autor i komentator - więcej na temat jego poglądów znajdziesz tutaj.

6. Basil Kerski. Redaktor naczelny jedynego w swoim rodzaju dwujęzycznego magazynu "Dialog". To pismo publikujące jednocześnie po polsku i niemiecku artykuły na temat obu krajów. Sam Kerski to urodzony w Gdańsku polsko-niemiecki dziennikarz, politolog i eseista pochodzenia polsko-irackiego. Mieszka od 1979 r. w Berlinie Zachodnim, studiował tam politologię i slawistykę na Wolnym Uniwersytecie. Publikuje liczne artykuły w prasie, m.in. w "Neue Zürcher Zeitung", "Der Tagesspiegel", "Berliner Zeitung", "Süddeutsche Zeitung", a także w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Tygodniku Powszechnym". Jest też autorem i redaktorem wielu książek niemieckich i polskich na tematy historyczne i polityczne.

7. Piotr Semka. Dziennikarz "Rzeczpospolitej". Komentuje sprawy międzynarodowe ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w Niemczech. Ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W drugiej połowie lat 80. był związany z ruchem podziemnej "Solidarności". Jako dziennikarz prasowy pisał dla "Gazety Polskiej", "Tygodnika Solidarność", "Życia", "Dziennika", "Przewodnika Katolickiego", "Wprost" oraz dwumiesięcznika "Christianitas". Od 2006 r. jest stałym publicystą "Rzeczpospolitej". Jako dziennikarz telewizyjny pracę rozpoczął w 1991 r. Semka, przez oponentów nazywany niemcożercą z racji swoich sceptycznych poglądów wobec zachodniego sąsiada, znany jest z ciętego języka i wyrazistości poglądów - ich próbkę można poznać w jego blogu.


Czas: poniedziałek, 10 maja 2010 r., godz. 19.30.
Miejsce: sala amfiteatralna Wydziału Prawa, ul. Więzienna 8/12, budynek C, aula B.
Wstęp wolny.

REKLAMA