Wielka woda na Dolnym Śląsku, 19.05.10 - relacja

Dariusz Wieczorkowski, Radio Wrocław | Utworzono: 19.05.2010, 08:29 | Zmodyfikowano: 24.05.2010, 10:12
A|A|A

Fot. Leszek Kwiecień

Sytuacja zmienia się z każdą godziną. Najświeższe informacje na antenie Radia Wrocław i prw.pl. Skorzystaj także ze specjalnej aplikacji na Iphona.

Masz zdjęcia lub nakręciłeś wideo? Przyślij je do nas: [email protected].

Zobacz mapę zalanych terenów w całej Polsce.


19.05.2010

21.00 - W Trestnie, gdzie 13 lat temu woda pochłonęła całą wieś, trwają przygotowania do ewentualnej powodzi. Regina Dziekan, która co 6 godzin odczytuje wodowskaz na Odrze, postanowiła przenieść najcenniejsze rzeczy, a nawet zwierzęta na strych.

To właśnie tam również znajduje się najważniejszy posterunek z wodowskazem. Teraz pokazuje 460 centrymetrów.

20.00 - Wrocław przygotowuje się do jutrzejszych planów zalania polderu Blizanowice - Trestno. Ma to nastąpić przed południem.

W związku z tym woda może wedrzeć się na ulicę Opatowicką oraz osiedle Mokry Dwór. Mieszkańcom zagrożonych terenów urzędnicy proponują ewakuację.

18.00 - Mieszkańcy podwrocławskiej miejscowości Łany wciąż mają w pamięci walkę o obronę wałów podczas wielkiej powodzi w '97 roku. Chociaż poziom wody jest w tej chwili znacznie niższy niż 13 lat temu, to z niepokojem śledzą sytuację.

Wody przybywa też na terenie budowy obwodnicy Bielany-Łany-Długołęka. Budowlańcy szykują się na falę kulminacyjną i staraja się wywieźć wszystko z placu. Przestój w pracy na budowie obwodnicy trwa już od poniedziałku.

17.00 - Strażacy wzmocnią wały na Osobowicach i u zbiegu Odry i Widawy. Rzece bez przewy przygladają się mieszkańcy Biskupina, Sępolna i Bartoszowic, którzy mają w pamięci powódź sprzed trzynastu lat.

Dziś w nocy przewidywane są mniejsze opady. Jutro znowu popada mocniej, ale pojawi się także słońce.

16.00 - Wrocław ogłasza alarm przeciwpowodziowy. Urzędnicy i mieszkańcy szykują się na wysoką falę na Odrze, która ma pojawić się w piątek nad ranem.

Z aktualnych danych wynika, że woda nie wyrządzi we Wrocławiu żadnej krzywdy - mówi prezydent Rafał Dutkiewicz.

15.00 - Już wiadomo, że jutro zalany zostanie drugi polder Blizanowice-Trestno. W tym przypadku nie będzie konieczności przeprowadzania ewakuacji.

Woda podtapia budowę obwodnicy Łany - Bielany - Długołęka. Główny wykonawca musiał usunąć ciężki sprzęt i oczywiście wstrzymać wszelkie prace - mówi kierownik budowy Zygmunt Andrejas.

Na innej dużej budowie, czyli autostradowej obwodnicy Wrocławia na razie nic złego się nie dzieje. Wykonywane są prace na wysokościach przy moście na Rędzinie.

14.30 - Fala kulminacyjna, która dotrze na Dolny Śląsk będzie wyższa niż przewidywano. W Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu obradował sztab kryzysowy.

Urzędnicy podkreślają, że wysoka woda na rzece będzie się utrzymywać przez cały tydzień.

14.00 - Zalana jest droga Oława - Jelcz Laskowice. Od rana w gminie Oława jest trudna sytuacja. Wszystko przez to, że zalewany jest polder Lipki. Dziś po południu zamknięte mogą zostać kolejne odcinki - mówi starosta Marek Szponar.

Najgorzej jest na Odrze. Wysoka woda również na Widawie, Oławie, Orlej i Bystrzycy. Nie ma natomiast zagrożenia powodziowego w Kotlinie Kłodzkiej. Stany ostrzegawcze w dalszym ciągu utrzymują się tylko w Krosnowicach i Żelaźnie.

13.00 - Od rana w gminie Oława zalewany jest polder Lipki. Z dwóch miejscowości: Stary Otok i Stary Górnik ewakuowano pojedyńcze osoby. Reszta mieszkańców pilnuje dobytku. Na miejscu jest wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, który zapewnia, że będzie pomoc dla właścicieli zalanych gospodarstw.

Mieszkańcy jednak niekoniecznie wierzą w te zapewnienia. Być może w czwartek podjęta zostanie też decyzja o zalaniu innego polderu Blizanowice-Trestno. W tym przypadku nie będzie konieczności przeprowadzania ewakuacji.

12:00 - Być może w czwartek podjęta zostanie decyzja o zalaniu innego polderu Blizanowice-Trestno. W tym przypadku nie będzie konieczności ewakuacji. W czwartek lub piątek przez Wrocław ma przejść fala kulminacyjna. Na razie nikt nie potrafi powiedzieć, jak będzie wysoka i jak długo będzie się przemieszczać przez miasto.

Droga Oława-Jelcz-Laskowice nr 455 od skrzyżowania do Janikowa została zamknięta. Jest pod wodą. Objazd prowadzi przez Minkowice. Prawdopodobnie zamknięty zostanie dla tranzytu most na odrze w Oławie.

11:00 - Pękły wały w Kędzierzynie-Koźlu. Na Osiedle Zachów idzie spiętrzona fala wody. Odra przerwała też w dwóch miejscach wały w Krasiejowie w gminie Ozimek.

Czoło fali Odry jest teraz w Krapkowicach. Zamknięty jest most na Odrze. Podtopionych jest kilka ulic. Wiele okolicznych wsi jest zalewanych m.in. Żużele i Bąków - mówi Adelajda Pawelczyk, mieszkanka Żużeli.

10:00 - Czesi rozpoczęli wypuszczanie wody ze sztucznych zbiornikow. U nas woda wypuszczana jest w Mietkowie.

Rzeka wypływająca z tych zbiorników, czyli Bystrzyca, przekroczyła z tego powodu stan alarmowy. W Kędzierzynie fala kulminacyjna na Odrze spodziewana jest ok godz. 13.

09:00 - Przenoszą ciężkie sprzęty na górę i zostają w domach - mieszkańcy Starego Górnika i Starego Otoku odmawiają ewakuacji. Jest ona konieczna, bo z powodu wysokiego stanu wód w Odrze zalewany jest pobliski polder. Woda na pewno wedrze się do gospodarstw. Mimo wszystko mieszkańcy wolą pilnować dobytku.

08:00 - Zalewany jest już polder "Lipki-Oława". Na Dolnym Śląsku w 12-stu miejscach rzeki przekroczyły stany alarmowe.


Radio Wrocław, wczoraj wieczorem, udało się w rejony najbardziej zagrożone powodzią. Byliśmy w Oławie, Łęgu, Starym Otoku i Trestnie, a także w samym Wrocławiu (Jaz Opatowicki, most Zwierzyniecki, Swojczyce)

We Wrocławiu fala kulminacyjna spodziewana jest w piątek, 21 maja, w godzinach porannych.

Czytaj też:

Wielka woda na Dolnym Śląsku (Wideo i zdjęcia)

REKLAMA