Panorama przed wielkim jubileuszem
fot. Andrzej Otrębski/Wikipedia
Przed zbliżającym się jubileuszem i w 220. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej będą o nim dyskutować m.in. historycy.
Od piątku (4 kwietnia) w budynku Panoramy Racławickiej przy ul. Purkyniego, czynna jest wystawa związana z postacią Tadeusza Kościuszki. Ekspozycję tworzą m.in. medale i plakiety z prywatnej kolekcji Krzysztofa Lachowicza, który jest posiadaczem największego w kraju zbioru „ikonografii kościuszkowskiej”.
- Zobaczymy na przykład 176 medali, z których najstarszy został wybity w roku 1818, rok po śmierci Tadeusza Kościuszki. To, jak szybko zaczęto go upamiętniać, pokazuje, że cieszył się on ogromnym autorytetem i uznaniem - mówi Romuald Nowak, kierownik Panoramy Racławickiej.
Beata Stragierowicz z Muzeum Narodowego we Wrocławiu dodaje, że Kościuszko jest w historii Polski postacią, która ma jedną na najbogatszych ikonografii: - Zarówno w malarstwie, jak w rzeźbie i innych działach sztuki Kościuszko na trwałe wpisał się zarówno w naszą historię, jak i historię sztuki - ocenia Stragierowicz.
WIRTUALNE ZWIEDZANIE (KLIKNIJ W OBRAZEK)
Wystawa w holu budynku Panorami Racławickiej jest bezpłatna.
Lwów - Panorama Racławicka
Natomiast w poniedziałek (7 kwietnia) przy ul. Purkyniego 11 zaplanowano konferencję naukową pt. „Panorama Racławicka we Wrocławiu 1985-2015. Kultura i turystyka”. Zapoczątkuje ona obchody jubileuszu ponownego udostępnienia panoramy publiczności we Wrocławiu z roku 1985.
- Niemiecki historyk Gregor Thum napisał, że otwarcie Panoramy Racławickiej na cztery lata przed upadkiem PRL było jedną z zapowiedzi wielkiego przełomu w Polsce. M.in. to chcemy także pokazać podczas konferencji - mówi Beata Stragierowicz.
W dyskusji wezmą udział historycy, muzealnicy i konserwatorzy, będzie także mowa o Panoramie Racławickiej jako atrakcji turystycznej. Gościem specjalnym będzie Rafał Podraza, cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec, córki Wojciecha Kossaka. Podraza wygłosi wykład pt. „
Spuścizna Kossaków oczami rodziny. Wpływ Panoramy Racławickiej na zainteresowanie rodem Kossaków”.
fot. Andrzej Otrębski/Wikipedia
Panorama Racławicka ma już 120 lat. Obraz został zamówiony w setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej przez radę miasta Lwowa. Uszkodzone w trakcie wojny dzieło zostało przewiezione do Wrocławia w 1946 roku i zwinięte w rulon przeleżało kilkanaście lat w magazynach Muzeum Śląskiego (obecnie Muzeum Narodowe).
Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku udostępniano je dla zwiedzających, ale tylko we fragmentach. W tym samym czasie rozpoczęto budowę rotundy, jako miejsca ekspozycji panoramy. Przed otwarciem dla publiczności w 1985 roku, przez piąć lat prowadzono prace konserwatorskie.