Kryminalny Wrocław na wystawie. Tylko dla dorosłych
Ekspozycję, choć ma charakter historyczny, będą mogli zobaczyć widzowie, którzy ukończyli osiemnaście lat. Jak tłumaczy prof. Maciej Trzciński, kurator wystawy, prezentowany materiał jest dość drastyczny.
- Inspiracją dla tej wystawy jest zbiór blisko 1200 szklanych diapozytywów, które w przedwojennym Breslau należały do Instytutu Medycyny Sądowej i Kryminalistyki Naukowo-Przyrodniczej. Są to m.in. zdjęcia ofiar zabójstw, katastrof czy wypadków komunikacyjnych. Choć dokonaliśmy ich selekcji, to i tak materiał jest dość drastyczny. Ograniczenia dotyczące wieku widzów nie są zabiegiem promocyjnym – tłumaczy prof. Trzciński, szef Muzeum Architektury, wykładowca katedry kryminalistyki Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Na wystawie „Kryminalny Wrocław” będzie można zobaczyć materiały pochodzące z lat 1908 – 1945. Wśród prezentowanych eksponatów będzie można zobaczyć m.in. oryginalne narzędzia zbrodni, preparaty medyczne ilustrujące różnego rodzaju przestępstwa m.in. rany postrzałowe, ale także zdjęcia przestępców z policyjnych kartotek dawnego Breslau. Będą także dokumenty dotyczące ciekawych przypadków sądowo-medycznych, oględzin miejsc przestępstw czy wypadków.
- Okazuje się, że w latach 20. ubiegłego wieku policja w Breslau dysponowała bardzo zaawansowanymi technikami śledczymi. To przede wszystkim daktyloskopia, czyli możliwość identyfikowania człowieka poprzez zostawione przez niego odciski linii papilarnych. We Wrocławiu w tamtym czasie bardzo rozwinięte były także metody badania autentyczności dokumentów ukierunkowane na wykrywanie fałszerstw. Na wystawie będzie można prześledzić, jak kryminalistyka rozwijała się jako nauka – mówi prof. Trzciński.
Kryminalny Wrocław w Arsenale Miejskim od 15 maja do 6 lipca. Bilety w cenie 13 i 10 zł (ulgowy). Organizatorzy uprzedzają, że na wystawie obowiązuje całkowity zakaz fotografowania oraz filmowania.