Rafał Dutkiewicz obiecuje wsparcie dla Teatru Polskiego
"Poczekalnia" w reż. K. Lupy; fot. Natalia Kabanow/Teatr Polski
To bardzo dobre pieniądze, światełko w tunelu - mówi Krzysztof Mieszkowski, szef Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ma nadzieję, że to krok w stronę stałej, bliższej współpracy z miastem.
To decyzja, która niekoniecznie musi się podobać politykom z urzędu marszałkowskiego. Przypomnijmy, że urząd ten wszczął procedurę odwołania Mieszkowskiego z funkcji szefa teatru, m.in. za - zdaniem urzędu - zbyt kosztowną umowę z Krystianem Lupą na realizację "Wycinki".
Jarosław Broda, szef miejskiego wydziału kultury mówi, że to wyciągnięcie ręki do polskiej sztuki. Skoro zagrożone jest finansowanie najnowszej pracy wybitnego reżysera, chcemy mu pomóc - podkreśla Broda, dodając, że nie jest to pierwszy raz, kiedy miasto Wrocław wspiera nie-miejską instytucję kultury.
Krzysztof Mieszkowski przekazał nam, że również ministerstwo kultury zadeklarowało pomoc w tej sprawie. Premiera "Wycinki" planowana jest na 18 października.
O swojej decyzji Rafał Dutkiewicz poinformował na Twitterze:
O wszystkim pisze już także portal miejski:
- Pamiętamy, że Teatr Polski zarządzany jest przez marszałka województwa i współfinansowany przez Ministerstwo Kultury, więc w kwestiach zarządczych nie mamy nic do powiedzenia i oczywiście szanujemy ten stan rzeczy. Szanujemy wszelkie decyzje, które podejmuje właściciel – podkreśla Rafał Dutkiewicz na www.wroclaw.pl.
"Ale pamiętamy też, że Teatr Polski znajduje się we Wrocławiu i że jest jedną z najważniejszych scen polskich. Chodzi przecież o Krystiana Lupę wybitnego twórcę teatru o randze światowej i jego najnowszy spektakl. Ważne jest również, że Lupa jest laureatem przyznanej we Wrocławiu Europejskiej Nagrody Teatralnej. Nie możemy pozwolić, aby ze względów finansowych premiera została odwołana. Oceniliśmy, że mamy takie możliwości, więc chcemy wspomóc powstanie spektaklu. Zresztą w przeszłości już wspieraliśmy przedsięwzięcia w Teatrze Polskim."
„Wycinka” Thomasa Bernharda
Najnowszy spektakl w reżyserii Krystiana Lupy to opowieść o dawnej bohemie artystycznej. Na artystycznej kolacji, która przeradza się w stypę po śmierci jednej z bohaterek zebrani nie tyle wspominają zmarłą, co pozwalają sobie odkrycie skrywanych i nieświadomych lęków, pretensji, zranień i roszczeń. To także portret dawnej bohemy, która energię rebelii zamieniła na państwowe kontrakty, sowite honoraria, ordery i posady.
Na scenie zobaczymy m.in. Piotra Skibę, Halinę Rasiakównę, Wojciecha Ziemiańskiego, Jana Frycza, Andrzeja Szeremetę, Ewę Skibińską, Adama Szczyszczaja, Krzesisławę Dubielównę. Adaptacja, reżyseria, scenografia i reżyseria światła – Krystian Lupa, kostiumy Piotr Skiba, oprawa muzyczna Bogumił Misala, wideo Łukasz Twarkowski.