Śledztwo ws. "wypadku" Dutkiewicza umorzone
"Prokurator biorąc pod uwagę ustalone okoliczności i skutki zdarzenia uznał, iż nie wyczerpało ono znamion ani przestępstwa sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym ani wypadku komunikacyjnego" - czytamy m.in. w decyzji. Pełen tekst publikujemy poniżej.
W połowie kwietnia Rafał Dutkiewicz skręcał z Ostrowa Tumskiego w ul. Św. Jadwigi. Jadący do pracy prezydent nie ustąpił pierwszeństwa i jego samochód został uderzony w bok przez tramwaj. Na zdjęciu powyżej kadr z filmu z monitoringu zamontowanego w tramwaju, pod który wjechał samochód prezydenta. Motorniczy kierujący tramwajem linii 17, w który wjechał Dutkiewicz, również ucierpiał, o czym pisaliśmy TUTAJ. Prezydent przeprosił za całą tę sprawę, policja uznała, że doszło do kolizji.
Kliknij w obrazek i czytaj więcej o wypadku Rafała Dutkiewicza
Komunikat ws. umorzenia postępowania w sprawie wypadku drogowego Prezydenta miasta Wrocławia
W dniu 8 października 2014r. Prokuratura Rejonowa w Kluczborku wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie nieumyślnego sprowadzenia w dniu 15 kwietnia 2014 r. na ul. Św. Jadwigi we Wrocławiu przez Rafała Dutkiewicza kierującego samochodem osobowym m-ki Nissan Pathfinder bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu w postaci niezachowania należytej ostrożności, nieudzielania pierwszeństwa przejazdu i doprowadzenia do zderzenia z jadącym w kierunku Placu Bema tramwajem, w wyniku czego doszło do powstania u kierującego tramwajem R. B. obrażeń naruszających czynność narządów ciała i rozstrój zdrowia trwający na czas nie dłużej niż dni 7, tj. o czyn z art. 174 § 2 kk w zw. z art. 177 § 1 kk przy zast. art. 11 § 2 kk – wobec niestwierdzenia przestępstwa.
Śledztwo w sprawie wszczęła i prowadziła Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Śródmieście we Wrocławiu, a następnie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Kluczborku.
Jak ustalono w dniu 15 kwietnia 2014 r. o godz. 619 na ulicy Św. Jadwigi we Wrocławiu, doszło do zderzenia tramwaju MPK z samochodem osobowym m-ki Nissan Pathfinder kierowanym przez Rafała Dutkiewicza, Prezydenta miasta Wrocławia.
Kierujący w/w pojazdem na wysokości skrzyżowania ulic Najświętszej Marii Panny i Św. Jadwigi skręcając z ulicy Najświętszej Marii Panny w lewo w kierunku ulicy Piaskowej miał nie zachować należytej ostrożności, w wyniku czego nie zauważył jadącego w jego kierunku z lewej strony tramwaju linii 17 i nie ustąpił mu pierwszeństwa przejazdu. W rezultacie tramwaj uderzył w lewy bok samochodu osobowego m-ki „Nissan”.
W wyniku zderzenia kierujący tramwajem R.B. doznał obrażeń ciała.
Przeprowadzone przy użyciu alkomatu badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u kierowców obu pojazdów tj. samochodu osobowego-ki Nissan i tramwaju nie wykazało jego obecności.
W śledztwie przeprowadzono m.in. dowody z zeznań świadków, z zapisu monitoringu, znajdującego się w tramwaju, z opinii biegłych.
Zarówno z opinii sądowo- lekarskiej z dnia 30.07.2014 r. oraz z dnia 26.09.2014 r. wynika, iż stwierdzone u pokrzywdzonego obrażenie nie spowodowało u niego naruszenia czynności narządów ciała i rozstroju zdrowia trwającego powyżej dni 7. Stanowi zatem skutki o jakich mowa w art. 157 § 2 kk. Z w/w opinii wynika również, iż przebieg zdarzenia, dysproporcja masy pojazdów oraz brak jakichkolwiek obrażeń u innych osób jadących w tramwaju wskazują, iż siły bezwładnościowe jakie działały na ciała osób jadących tramwajem nie były duże.
Z zapisu monitoringu wynika, iż w pierwszym wagonie, który uderzył w samochód nie było więcej niż 9 pasażerów.
Ustalono nadto, iż samochód osobowy m-ki Nissan Pathfinder - stanowiący mienie komunalne Gminy Wrocław umową użyczenia zawartą w dniu 2.01.2014 r. został przekazany do bezpłatnego użytkowania Prezydentowi Miasta Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi.
Z opinii biegłego dot. badań technicznych samochodu Nissan Pathfinder wynika, iż wszystkie stwierdzone uszkodzenia i niesprawności pojazdu powstały na skutek zaistniałego zdarzenia drogowego.
Wszystkie urządzenia i podzespoły tego samochodu mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy przed zdarzeniem były sprawne technicznie.
Sprawny technicznie w chwili zdarzenia był również tramwaj.
Prokurator biorąc pod uwagę ustalone okoliczności i skutki zdarzenia uznał, iż nie wyczerpało ono znamion ani przestępstwa sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym ani wypadku komunikacyjnego.
Rafał Dutkiewicz w postępowaniu o popełnienie wykroczenia został ukarany mandatem karnym.
Postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne.