Wyspa Słodowa bez koncertów i imprez masowych
fot. archwiwum radio RAM
Zarząd Zieleni Miejskiej zdecydował, że od 2015 roku na Wyspie Słodowej i wyspie Piasek nie będzie możliwości organizowania imprez masowych. Powodem miały być hałasy, które przeszkadzały mieszkańcom oraz gościom hotelowym.
Jeszcze w zeszłym miesiącu biuro prasowe wrocławskiego magistratu informowało, że to niemożliwe, bo wyspa jest miejscem stworzonym dla mieszkańców i od lat służy rozrywce. Teraz nagle urzędnicy zmienili zdanie. - Były skargi od hotelarzy i mieszkańców - wyjaśnia lakonicznie Małgorzata Szafran z urzędu.
Urzędników przekonali m.in. właściciel dwóch hoteli znajdujących się na wyspie. Marek Kochanowski, dyrektor Hotelu Tumskiego mówi, że nie same koncerty są problemem, ale godziny przygotowań i prób. - Od 2009 roku piszemy do magistratu, aby ograniczył liczbę wydarzeń na wyspie - przekonuje.
Taką decyzją oburzeni są m.in. studenci: - Nie wiemy, gdzie w tym roku zorganizujemy Juwenalia. To właśnie na wyspie organizowaliśmy co roku juwenalia. Innego miejsca nie mamy i pewnie nie znajdziemy - mówi Natalia Jama przewodnicząca wydziału filologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zdumienia nie kryje też Krzysztof Jakubczak, organizator koncertów. - Wyspa Słodowa od 20 lat służy wrocławianom i remontowana właśnie pod tym kątem. Nie rozumiem takiej decyzji. Za chwilę w mieście nie będzie się działo nic. - To absurd. Może zakażemy też koncertów w Rynku - ironizuje Bartłomiej Knapik z Towarzystwa Upiększania Miasta.
Małgorzata Szafran odpowiada, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, bo w rynku organizowanych jest dużo mniej imprez niż na wyspie.
Wysepka położona na Odrze w centrum miasta należy do staromiejskiego „archipelagu” wysp na północ od wrocławskiego Rynku. Do ostatniej dekady 20. wieku nikt się nią szczególnie nie interesował. Dopiero na początku lat 90. Wyspa Słodowa została uporządkowana, wyznaczono na niej także część nadodrzańskiej trasy spacerowej. Od tego czasu stała się areną licznych wydarzeń kulturalnych oraz jedną z turystycznych atrakcji miasta. Piknikowy sezon na Wyspie rozpoczynał się zwykle 21 marca, gdy z okazji Pierwszego Dnia Wiosny i Dnia Wagarowicza świętowali tam uczniowie gimnazjów i liceów.
Wyspa Słodowa przez wiele lat gościła różnego rodzaju imprezy cykliczne. Organizowano tam wrocławską 3-Majówkę, gitarowy Thank’s Jimmi Festival, Noc Świętojańską, Juvenalia, koncerty w ramach festiwalu Nowe Horyzonty oraz cykliczne Nowe Brzmienia Radia Wrocław.
Jak oceniacie decyzji o zakazie organizowania na Wyspie Słodowej koncertów i imprez masowych?
Jedną z największych światowych gwiazd, które wystąpiły na śródmiejskiej wysepce był Manu Chao. 16 lipca 2008 roku Wyspa Słodowa przeżyła najazd fanów z całego kraju. Na koncercie bawiła się rekordowa liczba ponad 8 tys. ludzi.
fot. fotopolska.eu
Kumulacja zagranicznych znakomitości przypadła na ostatnich 5 lat. W tym okresie na Wyspie Słodowej koncertowali m.in. Mike Patton z Faith No More, Suzanne Vega, Erykah Badu, Nick Cave, Tanita Tikaram, Eric Burdon z kultowym zespołem The Animals, hiszpańska formacja Ojos de Brujo, Stephen Marley- syn króla reggae Boba Marley’a, czy dr Alban.
Z polskich grup i muzyków występowali tu właściwe wszyscy liczący się na rynku wykonawcy. Łatwiej wymienić chyba tych, którzy nie gościli na Wyspie Słodowej. A grały tu czołowe polskie zespoły takie jak: Perfect, Kult, Hey, Perfect, Dżemn, Big Cyc, Happysad, Hurt, Vavamuffin, Strachy na Lachy, Coma czy Fisz Emade. Solowe występy dali na Wyspie m.in. Renata Przemyk, Kamil Bednarek, Edyta Bartosiewicz czy Maria Peszek. Nie zabrakło także przedstawicieli nurtu disco polo. Nad Odrą można było posłuchać swojskiego grania w wykonaniu Milano czy Boysów.