REPORTAŻ: Punk z Wrocka (Posłuchaj)

Ewa Zając | Utworzono: 07.11.2014, 16:31
A|A|A

Cezary "Skuter" Kamienkow (Fot. Józef Cukier)

Jednym z głównych bohaterów filmu jest Cezary "Skuter" Kamienkow, postać przez wiele lat niemal całkowicie zapomniana. Tworzył tak ważne zespoły dla sceny punkowej jak legendarna dziś formacja Zwłoki, Ulica, Mechaniczna Pomarańcza i Prawda. Był wokalistą i basistą, ale przede wszystkim wyjątkowym autorem tekstów. Skuter pozostawił po sobie kilkaset tekstów i wierszy. Te najbardziej znane "Mesjasz (nie będę wisiał ukrzyżowany),"Za moimi drzwiami" czy "„Nie jesteś mądry, nie jesteś piękny” stały się prawdziwymi punkowymi hymnami.

Posłuchaj reportażu w cyklu Ocalić od zapomnienia:

Rok 1981. Zdjęcie udostępnione przez grupę Zwłoki. Od lewej: Cezary "Skuter" Kamienkow, Jacek "Magilla" Kosiński, Adam "Kucharz" Zalewski, Wiesław "Kubeł" Kopaczyński i Maciej "Leniwy" Siwonia.

Cezar Kamienkow po długiej przerwie powrócił go grania w 2011 roku, gdy Zwłoki reaktywowały się po 30 latach. W maju 2012 r. odbył się wyjątkowy koncert z klubie Łykend. Został zarejestrowany, a fragmenty wykorzystano w filmie. Zespół zagrał w w historycznym składzie ze Skuterem, Kubłem (Wiesław Kopaczyński – gitara) i Magillą (Jacek Kosiński - wokalista).

Niestety był to ostatni koncert Kamienkowa, artysta zmarł w 2013 roku, nie doczekawszy premiery filmu. Jego grób znajduje się we Wrocławiu na cmentarzu Grabiszyńskim. Na pogrzebie odczytano ostatni tekst Skutera (Fot. Józef Cukier):

Nie będę śpiewał z żadnym chórze
Tam się śpiewa anonimowo
Cudzych piosenek nie powtórzę
Bo w moich ustach moje słowo

Ja na tym świecie jestem właśnie
Tak niepodobny do nikogo
Dlatego będę szedł nim zgasnę
Tą moją własną prostą drogą

Nie będę walczył walczył w demonstracjach
Za sprawy których nie rozumiem
Sam decyduję kto ma rację
I wtedy walczyć chcę i umiem

I żadnych przysiąg nie chcę składać
W żadnym mundurze nie chcę ginąć
Jedna droga mi odpowiada
Z tą drogą się nie mogę minąć

 

W reportażu "Nie będę śpiewał w żadnym chórze" o Skuterze opowiadają: Maria Kamienkow - mama Cezarego, jego syn Kuba Kamienkow, Wiesław "Kubeł" Kopaczyński - założyciel i gitarzysta zespołu Zwłoki, Cezary Marszewski - dziennikarz, współautor filmu "Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka", manager Mechanicznej Pomarańczy, a obecnie Zwłok, i Tomasz Nuzban - reżyser filmu.

7 listopada w Centrum Kultury "Agora" we Wrocławiu odbędzie się pierwszy pierwszy publiczny pokaz filmu "Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka". Pokaz uświetnią koncerty Lecha Janerki z zespołem, grup Zwłoki oraz Akustyczne Wrzenie.

REKLAMA