Wrocławskie uczelnie otwierają się na daleki wschód. Uniwersytet Ekonomiczny jest kolejną uczelnią, która podejmuje współpracę z Chinami, a na Uniwersytecie Przyrodniczym dobiega końca pierwszy rok pilotażowego projektu studiów polsko-chińskich.
fot. Uniwersytet Przyrodniczy
- Azjaci coraz mocniej opanowują europejski rynek, stąd nasza oferta dla studentów z Chin. Chcieliśmy też umożliwić studentom z Polski wyjazd do Azji - mówi Bogusław Fiedor, prorektor ds. współpracy z zagranicą Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Fiedor dodaje, że studenci z zagranicy, w tym również z Chin, są zastrzykiem finansowym dla wszystkich uczelni.
Aby odsłuchać załączonego dźwięku zaktualizuj przeglądarkę lub/i wtyczkę Adobe Flash Player.
Uniwersytet Ekonomiczny dopiero zaczyna współpracę, natomiast na Uniwersytecie Przyrodniczym dobiega końca pierwszy rok podwójnych studiów polsko-chińskich. Architekturę krajobrazu w języku angielskim studiuje mieszana grupa Polaków i Chińczyków. Żacy uczą się jeden semestr w Polsce, jeden - w Chinach. Po ukończeniu studiów dostaną podwójne dyplomy - Uniwersytetu Przyrodniczego i Hunan Agricultural University z Changsha. Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzeczniczka uczelni, mówi że dla studentów to niezwykła szansa na poznanie innej kultury oraz zdobycie podstaw języka chińskiego całkowicie za darmo, bo dzięki partnerstwu uniwersytetów, studenci nie muszą opłacać nauki:
Aby odsłuchać załączonego dźwięku zaktualizuj przeglądarkę lub/i wtyczkę Adobe Flash Player.
Studenci z Chin, którzy wybrali Wrocław, również są zadowoleni. Nie tylko z edukacji. - Polska jest znacznie tańsza niż inne kraje Europy, na przykład Niemcy - mówi Yao Mahyarydielistya, która właśnie przyjechała do Wrocławia. Yao dodaje, że atmosfera jest świetna i cieszy się ze swojego wyboru: