Zagadka historyczna na 20 lutego
„Ciemnych przejść/Późnych pór/Zakamarków, schodów, wind/Baru "Bar"/Końca tras/Brudnych ulic gdzie jest mrok/Strzeż się tych miejsc” - śpiewał przed laty Lech Janerka, a piosenka „Strzeż się tych miejsc” zyskała status kultowej. Jej bohaterem – jeśli tak można powiedzieć – jest wrocławska dzielnica Przedmieście Oławskie.
W XIX wieku, w ówczesnym Breslau było to miejsce, w którym silnie rozwijał się przemysł. Na obecnym Przedmieściu Oławskim powstały na przykład wytwórnie majonezu i lemoniady, zakład produkujący kasy pancerne, fabryka rowerów, jedyna w mieście fabryka samochodów, ale także drukarnie, odlewnie i przędzalnie.
Wraz z rozwojem przemysłu dzielnica zabudowywana była charakterystycznymi kamienicami i stała się jedną z bardziej reprezentacyjnych dzielnic Breslau. Były tam szkoły, kawiarnie i restauracje.
W czasach PRL Przedmieście Oławskie podupadło i okryło się złą sławą, jako miejsce z ponadprzeciętną przestępczością. Nieremontowane przez wiele lat sypiące się kamienice stały się inspiracja dla filmowców. Na przykład ulica Miernicza imitowała przedwojenną Warszawę, Berlin, Wiedeń i Rotterdam. Od kilku lat Przedmieście Oławskie przechodzi proces rewitalizacji.
Pytanie w naszej dzisiejszej zagadce historycznej brzmi:
Jak potocznie nazywano część Przedmieścia Oławskiego, o którym Lech Janerka śpiewał w piosence „Strzeż się tych miejsc”?
a) Złote Koło
b) Trójkąt Bermudzki
c) Gaz-Platz