Przeprowadzka zajezdni przy Grabiszyńskiej

Alicja Mikłaszewicz | Utworzono: 27.03.2015, 12:22
A|A|A

Wszystko gotowe, przeprowadzka z Grabiszyńskiej jeszcze dziś w nocy. W zajezdni MPK przy ulicy Obornickiej we Wrocławiu oddano do użytku nowy zespół hal do bieżącej obsługi autobusów - jednocześnie może być kontrolowanych, czyszczonych i mytych nawet 12 pojazdów.

Przebudowano także stację paliw - dystrybutory pompują teraz paliwo w tempie 120 litrów na minutę. W hali znajdują się także specjalne dystrybutory do uzypełniania płynów eksploatacyjnych i centralne odkurzacze. Każdy autobus wewnątrz będzie sprzątało pięć osób. Z kolei myjnia jest całkowicie bezobsługowa i ekologiczna - mówi Marek Szempliński ze spółki Wrocławskie Inwestycje, która była inwestorem.

Koszt całej inwestycji to ponad 22 mln zł. Co ważne dla pasażerów do nowej zajezdni trafią wszystkie pojazdy z Grabiszyńskiej - oznacza to spore zmiany w rozkładach jazdy - szczegóły na naszej stronie internetowej.

SPRAWDŹ: Przeprowadzka autobusów MPK – zmiany w komunikacji

16 minut na kontrolę techniczną, dolanie płynów eksploatacyjnych i sprzątanie pojazdu. W zajezdni MPK przy ulicy Obornickiej pojazdy będą też tankowane na nowej stacji paliw - ropa jest tam tłoczona w tempie 120 litrów na minutę, a w hali obsługi prędkość nie spada - na każde zadanie przeznaczone jest zaledwie kilka minut, ale specjalne odkurzacze centralne czy automatyczna myjnia ułatwiają pracę- mówi Janusz Nowak z MPK.

Przebudowana zajezdnia oznacza jednak spore zmiany w rozkładach jazdy - w nocy pojazdy zostaną przestawione z Grabiszyńskiej na Obornicką, więc zmienią się też trasy autobusów.

Sprawdź: Co się zmieni po przeprowadzce MPK Wrocław?

W danej zajezdni przy Grabiszyńskiej ma powstać Centrum Historii Zajezdnia. W muzeum prezentowane będą materiały dotyczące najnowszej historii Wrocławia. Lokalizacja nie jest oczywiście przypadkowa - zajezdnia to symboliczne dla Wrocławian miejsce, w którym rodziła się dolnośląska Solidarność.

Tak opowiada o projekcie Ośrodek Pamięć i Przyszłość:

Dlaczego zajezdnia przy ul.Grabiszyńskiej
Tutaj 26 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk solidarnościowy z robotnikami z Wybrzeża. Była to chwila narodzin wrocławskiej Solidarności, ale też ważny moment w formowaniu tożsamości współczesnego Wrocławia.

Co tu będzie się działo?
Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej zamieni się w miejsce nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i wydarzeń związanych z historią naszego miasta i regionu. Chcemy wspólnie z Wami zbudować to miejsce! Wystawa główna zaaranżowana w hali zajezdni będzie poświęcona całej powojennej historii Wrocławia, Dolnego Śląska i innych regionów włączonych do Polski w wyniku II wojny światowej (tzw. ziem zachodnich po 1945 roku). Będzie to spotkanie z historią naszych dziadków i rodziców oraz nas samych. Wystawy czasowe (kilka każdego roku) dotyczyć będą różnych zagadnień szczegółowych z naszej powojennej historii takich jak np. życie codzienne, sport, odbudowa miast itp.

Tagi:
REKLAMA