Zamieszanie wokół szerokopasmowej sieci dla Dolnoślązaków (Oświadczenie)

Radio RAM | Utworzono: 23.04.2015, 15:44
A|A|A

Co dalej z Dolnośląską Siecią Szkieletową? W grudniu ubiegłego roku doszło do wyłonienia operatora sieci, ale od tego czasu nic się nie dzieje. Projekt ma zapewnić dostęp do szerokopasmowej sieci wszystkim Dolnoślązakom. Firma Fondlar do dziś czeka na podpisanie umowy. Jej przedstawiciele wezwali dziś zarząd województwa do realizacji umowy. Czekali na urzędników w kancelarii notarialnej w centrum Wrocławia. Prezes firmy Eugeniusz Kowalik podkreślał, że nie rozumie tej sytuacji.

- Chcielibyśmy wiedzieć o co chodzi. Na pewno chcielibyśmy, żeby urząd odpowiadał na nasze pisma. Jeżeli jest jakaś przyczyna, która powoduje, że zarząd województwa nie może podpisać umowy, to my chcielibyśmy o niej wiedzieć - mówi Eugeniusz Kowalik.

Tymczasem przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu zapewniają, że informowali firmę, że nie ma możliwości, by dokumenty zostały dziś podpisane. Urzędnicy nieoficjalnie przyznają, że Fondlar próbuje w ten sposób wymusić realizację umowy. Marszałek województwa jest dziś w Pradze i dopiero jutro władze województwa zajmą się sprawą. Póki oświadczenie wydał członek zarządu Jerzy Michalak.

Prawdą jest, że zakończyło się już postępowanie koncesyjne, nie oznacza to jednak, że Urząd Marszałkowski jest automatycznie zobligowany do podpisania proponowanej umowy. Będzie ona bowiem podpisana wyłącznie wtedy, gdy uzyskamy pewność, że firma Fondlar proponuje najlepsze rozwiązanie dla ostatecznych użytkowników sieci, a więc mieszkańców Dolnego Śląska.

Jako Zarząd Województwa Dolnośląskiego od kilku tygodni analizujemy zarówno przyjęty na etapie projektowania sieci model docelowy, jak i wynik postępowania koncesyjnego, względem którego mamy pewne wątpliwości.

Poprzedni Zarząd, na podstawie wówczas dostępnych analiz założył, że sukcesem Województwa będzie, jeśli Urząd Marszałkowski nie będzie dopłacać do bieżącego funkcjonowania sieci. Obecny Zarząd nie podziela jednak do końca tego poglądu. Pojawiły się bowiem nowe warianty, które wydają się znacznie korzystniejsze dla Samorządu. Sprawdzamy teraz, czy możemy je wdrożyć bez zagrożeń dla projektu zarówno w odniesieniu do terminów, jak i funduszy unijnych. Za kilka dni, po oficjalnym oddaniu sieci przez wykonawcę poinformujemy o przyjętym rozwiązaniu.

Zakończyliśmy budowę sieci, która kosztowała 200 mln. zł. - to ogromny sukces. Teraz mamy kilka miesięcy na to, aby spokojnie projekt zakończyć odpowiednio realizując ostatni etap.Dzisiaj najważniejsze jest, aby zapewnić dobre funkcjonowanie sieci przez najbliższe 15 lat. Tak, aby umożliwić najlepszy dostęp do sieci szerokopasmowej podmiotom lokalnym na terenie całego Województwa i jednocześnie zapewnić możliwość rozwoju sieci w przyszłości.

REKLAMA

To może Cię zainteresować