Przedwojenny Wrocław i Dolny Śląsk na zdjęciach
"Nostalgia ma na Dolnym Śląsku inny niż gdzie indziej wymiar – jest chęcią poznania przeszłości, w której nie ma wspólnych przodków dla dawnych i współczesnych mieszkańców, powodowana jest też silnym pragnieniem zachowania ciągłości kulturowej.
Dla obecnych mieszkańców kraina ta pozostaje nadal niepoznana do końca, a jej historia, wielka i mała, jest ciągle przedmiotem zainteresowania.
Dlatego tak ciekawe dla współczesnych są wszystkie ślady przeszłości – krajobrazy, budowle, ludzie uchwyceni na zdjęciach podczas codziennej pracy" - takimi słowami zapraszają do udziału w niezwykłej podróży do przeszłości autorzy albumu p.t. "Przedwojenny Wrocław i Dolny Śląsk. Najpiękniejsze fotografie".
Album Rafała i Danuty Eysymontt prezentuje fotografie z okresu między obiema wielkimi wojnami. W tym ponad 20-letnim okresie wydarzenia, które zachodziły w państwie niemieckim, często odczuwane były przez mieszkańców Dolnego Śląska mocniej niż w innych częściach Niemiec. Na tym burzliwym tle rozwijał się jednak stale nurt promujący dolnośląską idyllę. Główny atut stanowił tu krajobraz.
Zdjęcia pochodzą z albumu "Przedwojenny Wrocław i Dolny Śląsk. Najpiękniejsze fotografie"
Na ile Dolnoślązacy żyli wielką niemiecką polityką, na tyle ważny dla nich pozostał obraz sielskiego Dolnego Śląska – zabytkowych miasteczek, małych wiosek rozłożonych w dolinach rzek, łagodnych wzgórz, karkonoskiej surowej i śnieżnej zimy, górskich przełęczy, zachodów słońca nad rozlewiskami rzecznymi i rozległymi stawami, mrocznych borów zachodnich połaci krainy.
Przedstawiony na międzywojennych fotografiach Dolny Śląsk to kraina prehistoryczna, romantyczna kraina legend, malownicza kraina gór, zdrojów, portów zimowych, kraina zamków, parków i ogrodów, kraina wiosek, ale także kraina nowoczesności. Fotografie z okresu międzywojennego pozwalają na ożywienie tych miejsc i lepsze zrozumienie krainy, w której żyją współcześni Dolnoślązacy.
Album ukazał się nakładem Wydawnictwa RM.