Co drugi uczeń ma za ciężki plecak?
Zdjęcie ilustracyjne: srgpicker/flickr.com under license of Creative Commons
Nie jest dobrze - takie wnioski płyną z badania fundacji Rosa, która skontrolowała zawartość i wagę plecaków małych Dolnoślązaków. Wśród przebadanych blisko 400 dzieci ponad połowa miała za ciężkie tornistry. Fundacja odwiedziła szkoły w małych miejscowościach, gdzie problem jest większy.
- Najważniejsze to regularnie sprawdzać zawartość plecaków - mówi Katarzyna Galewska z fundacji:
Zdaniem ekspertów to nie lokalizacja jest najważniejsza, a świadomość rodziców i nauczycieli by sprawdzać co maluchy zabierają w plecakach do szkoły:
Katarzyna Galewska z fundacji zwraca uwagę, że problemem jest też nadgorliwość rodziców:
Rodzice stawiają coraz częściej na ciężki sprzęt na kółeczkach, jednak dzieci ciągną taki tornister tylko mocniejszą ręką i w ten sposób krzywią swój kręgosłup. Eksperci polecają co najwyżej kilogramowe tornistry z szerokimi szelkami.
Rekordzista to trzecioklasista, którego tornister ważył ponad 5,5 kg, przy czym zbędne przedmioty ważyły ponad 4 kg.
Posłuchaj całego materiału:
(Melissa/ flickr.com under license of Creative Commons)
IV edycja projektu Lekki Tornister na Dolnym Śląsku trwała od maja do czerwca 2015 roku
W pomiarach brali udział uczniowie pięciu szkół: Zespołu Szkół w Ruszowie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Radziechowie, Zespołu Szkół im. Jana Twardowskiego w Siedlcu, Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Wawrzyszowie oraz szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Olesznej.
- Łącznie w pomiarach wzięło udział 382 uczniów klas 0, I, II, III szkół podstawowych.
- Suma zważonych tornistrów w 5 szkołach na Dolnym Śląsku wyniosła 966,11 kg.
- Waga przedmiotów dodatkowych (niepotrzebnych dziecku w danym dniu szkolnym) sięgała nawet do 2,76 kg.
- Najcięższy pusty plecak u dziecka ważył 1,56 kg. Przyjmuje się, że dobrze dobrany, pusty plecak powinien ważyć około 1 kg.
Podczas pomiarów zdarzyły się przypadki, w których dzieci nosiły zamiast tornistrów torby przewieszane przez jedno ramię, szkodliwe dla kręgosłupa, bądź ciężkie plecaki ze stelażem (o wadze 1,16-1,20 kg).
W każdej ze szkół znalazło się przynajmniej kilku uczniów, którzy dźwigali plecaki ważące ponad 4 kg. Najciężej mieli trzecioklasiści.
Wybrane niepokojące przypadki:
• dziewczynka z trzeciej klasy w plecaku ważącym 2,92 kg miała aż 1,90 kg nadbagażu, co stanowiło blisko 60% zawartości tornistra;
• trzecioklasista o wadze 32,20 kg nosił na plecach tornister ważący 5,68 kg (17,6% wagi ciała dziecka), przy czym przedmioty dodatkowe ważyły 4,38 kg (77% zawartości plecaka!);
• pierwszoklasistka o wadze 23,08 kg z plecakiem o wadze 4,94 kg (21% masy ciała dziecka) i z przedmiotami dodatkowymi o wadze 2,76 kg (55,87%).