Koniec ze źle oznakowanymi i niewymiarowymi miejscami postojowymi dla niepełnosprawnych (SONDA)
Powinny ułatwiać życie, a zdarza się, że są źródłem stresu i bezsilności. Miejsca postojowe dla niepełnosprawnych bywają okupowane przez kierowców sprawnych. Ci są bezkarni, bo wybierają koperty, które są albo niewymiarowe, albo źle oznakowane.
Do akcji Radia RAM przyłączyła się tutejsza Straż Miejska, Policja, Klub Kibiców Niepełnosprawnych czy Miasto Wrocław. Cel jest jeden - pozbyć się źle oznakowanych miejsc postojowych dla niepełnosprawnych z naszego miasta. Niestety parkujący na nich kierowcy mimo, że nie mają stosownych uprawnień, czują się bezkarni, bo miejsca postojowe są źle oznakowane.
Chcemy, żeby tego typu incydenty stały się przeszłością, a do pomocy zachęcamy was, Słuchaczy! Jeśli jesteście świadkami sytuacji, w których prawa niepełnosprawnych kierowców są lekceważone, róbcie zdjęcia i wysyłajcie nam na adres [email protected]. A już w najbliższy wtorek specjalnym wozem satelitarnym Radia Wrocław wybierzemy się w jedno z takich miejsc. Nasi dziennikarze wspólnie ze Strażą Miejską na żywo opowiedzą Państwu na czym polega problem i jakie są ewentualne rozwiązania.
Symbol osoby niepełnosprawnej w środku linii w kształcie kwadratowej litery U czy koperty. Ale to nie wszystko; żeby miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych dobrze spełniały swoją funkcję, muszą mieć jeszcze odpowiednie wymiary. Prawidłowo oznakowane niestety nie są jeszcze w naszym mieście normą.
Problemy z miejscami parkingowymi odczuwane przez niepełnosprawnych to kwestia:
Dlatego w trakcie naszej akcji "Koperta" chcemy raz na zawsze zrobić w naszym mieście porządek miejscami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych. Kopert nie chcemy wręczać, wkładać do nich pieniędzy czy listów - będziemy za to je mierzyć. Po to, aby prawo chroniło nas, a nie tych, którzy je łamią.
Z przykrymi konsekwencjami muszą się liczyć też sami kierowcy - za parkowanie bez uprawnień grozi 500 złotych i 5 punktów karnych, dodatkowe 300 złotych kosztuje posługiwanie się starą kartą parkingową. Do tego trzeba doliczyć 500 złotych za odholowanie auta i tworzy nam się całkiem pokaźna suma.
Klub Kibiców Niepełnosprawnych jest jedną z organizacji pozarządowych, która często podróżuje. Problem z miejscami parkingowymi odczuwamy na własnej skórze - mówi jej Prezes Paweł Parus:
W czwartek godzinie 11 na naszej antenie posłuchacie rozmowy z Andrzejem Mańkowskim, zastępcą dyrektora MOPS-u ds. osób niepełnosprawnych. Tematem spotkania będą oczywiście miejsca postojowe dla niepełnosprawnych mieszkańców Dolnego Śląska i nie tylko. W piątek dowiecie się jak w statystykach ten problem widzi Policja.
Możliwości wyznaczenia miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych są dwie;
1) Stanowiska postojowe oznaczone znakiem P - 18. Wg dziennika ustaw stosuje się w celu wyznaczenia miejsc postoju na części jezdni i chodnika oraz na wydzielonych parkingach bez ustalonych konstrukcyjnie stanowisk. Chodzi o miejsca, których zazwyczaj jest więcej, na przykład przy centrach handlowych. Żeby dobrze spełniały swoją rolę muszą być uzupełnione symbolem osoby niepełnosprawnej i mieć co najmniej 3,60 m szerokości i 4,50 metrów długości. Odległość między jednym a drugim rzędem samochodów musi wynosić co najmniej 5 metrów. Jeśli miejsca te znajdują się na chodniku, to odległość od krawężnika musi mieć co najmniej 2 metry, tak żeby piesi mogli z niego korzystać. W wyjątkowych sytuacjach może to być 1,5 metra.
2) Druga możliwość wyznaczenia miejsc dla osób niepełnosprawnych to stanowiska postojowe zastrzeżone tzw. kopertą. Stosowane są raczej przy budynkach, w centrum miast. Koperta musi być uzupełniona symbolem osoby niepełnosprawnej.
W tym wypadku koperta może 3,6 szerokości i 5 metrów długości, chyba, że znajduje się pod 90-stopniowym kątem nachylenia do krawędzi jezdni - wtedy może mieć 4,5 metra długości.