11 km pod powierzchnią wody...
Człowiek legenda przyjechał do Wrocławia. Dziś wieczorem w centrum edukacji Hydropolis odbędzie się spotkanie z Don'em Walsh'em, który w 1960 roku brał udział w pierwszej ekspedycji na dno Rowu Mariańskiego. Wspólnie Jacquesem Piccardem udowodnili też, że 11 kilometrów pod wodą też jest życie. Walsh wspomina, że widział tam rybę ale nie wszyscy mu uwierzyli. Kolejną osobą, która zeszła na dno ocenanu był James Cameron -dopiero w 2012 roku.
- Brałem udział w tej ekspedycji i przed nurkowaniem powiedziałem Jamesowi - baw się dobrze, ciesz się tą niezwykłą chwilą i znajdź tę cholerną rybę!
A to słowa kapitana Walsha po wejściu do łodzi podwodnej: - Jak dobrze być w domu. Konstruktorzy wykonali świetną robotę - replika jest idealna - odtworzyli łódź lepiej niż sam ją pamiętam, bo przecież było to ponad 50 lat temu.
W Hydropolis znajduje się jedyna replika batyskafu w którym Don Walsh zszedł na dno Rowu Mariańskiego.
Przeczytaj więcej:
Don Walsh to badacz mórz i oceanów i specjalista technologii podwodnych, który 56 lat temu razem z Jacquesem Piccardem dotarł do dna Rowu Mariańskiego na głębokość blisko 11 kilometrów.
Wykorzystał do tego specjalny batyskaf, którego dokładną replikę mogą dzisiaj oglądać zwiedzających Hydropolis.
Wyprawa do Głębi Challengera z 1960 roku byłą pierwszą taką w historii. - Walsh i Piccard dokonali wówczas ważnego odkrycia. Narażając własne życie dowiedli, że życie istnieje również w wyjątkowo niesprzyjających warunkach oceanicznych głębin – mówi Rafał Zagrobelny, rzecznik prasowy Hydropolis. Do dnia dzisiejszego tylko jedna osoba powtórzyła ich wyczyn. W 2012 roku uczynił to oceanograf i reżyser „Avatara” i „Titanica” James Cameron.
W programie wizyty Walsh'a w Hydropolis spotkanie z mieszkańcami Wrocławia i opowieść o okolicznościach, w jakich zrodził się pomysł wysłania człowieka do najgłębiej położonego miejsca na Ziemi.
CO czuje człowiek, który obserwuje stworzenia żyjące w tym niedostępnym miejscu, w którym ciśnienie jest około 1100 razy większe, niż na powierzchni.
Wizyta jest wyjątkowa również dla samego gościa. Po kilkudziesięciu latach ma okazję przeżyć emocje, jakie towarzyszyły mu w czasie niezwykłej wyprawy. Wszystko za sprawą jedynej na świecie dokładnej kopii batyskafu Trieste – jednej z głównych atrakcji Hydropolis.
DON WALSH - oceanograf, eksplorator mórz i oceanów, wykładowca, oficer US Navy w stanie spoczynku. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swoje osiągnięcia. Jest m.in [2]. jednym z dwudziestu dożywotnich członków prestiżowego „The Explorers Club”. Został odznaczony najwyższym wyróżnieniem National Geographic – Medalem Hubbarda. Brał udział w kilkudziesięciu ekspedycjach naukowych, a jego nazwiskiem nazwana została jedna z grani w Arktyce. Napisał wiele artykułów i książek, poprowadził blisko 1500 wykładów o tematyce oceanicznej w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.