Narodowe Centrum Innowacji nie dla Wrocławia

Przemek Gałecki | Utworzono: 07.04.2016, 09:05
A|A|A

fot. innwro.pl

Pierwsze informacje o starcie programu Start In Poland pojawiły się na początku roku. 

fot. Ministerstwo Rozwoju

O sprawie mówiliśmy też szeroko na naszej antenie. W lutym rozmawialiśmy z  wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński, który liczył, że na zmianach skorzystają naukowcy, zwłaszcza ci, którzy opracowują innowacyjne technologie.

Odpowiedź ministerstwa na zapytanie Radia Wrocław:

Panie Redaktorze,

Start Programu Start In Poland planowany jest na II połowę 2016 r. Obecnie analizujemy opinie środowiska starupowego zebrane w czasie konsultacji. Rysują się na ich podstawie dwa główne wnioski. Po pierwsze, w Polsce istnieje wystarczająca liczba inkubatorów przedsiębiorczości, a dostęp do usług inkubacji nie stanowi problemu. Po drugie, kluczowe są mechanizmy współpracy i wypracowanie kanałów komunikacji startupów ze spółkami Skarbu Państwa. Zatem wydaje się, że wyznaczenie konkretnego miasta nie jest konieczne. Start In Poland to program ogólnopolski, którego realizacja będzie wymagała zaangażowania środowiska startupowego z różnych regionów kraju.

We wszystkich dotychczasowych rankingach innowacyjności Polska znajdowała się daleko poza czołówką. Program Start In Poland ma na celu stworzenie sprzyjających warunków dla działalności startupów, na każdym etapie ich rozwoju. Począwszy od fazy inkubacji, przez rozwój, jak i ekspansję. Niezbędne jest więc uzupełnienie luk, w których startupy nie znajdują adekwatnego wsparcia merytorycznego i kapitałowego. Dążymy do stworzenia w Polsce przyjaznego ekosystemu, dzięki któremu wzrastać będzie liczba przedsiębiorstw typu scale-up, charakteryzujących się wysokim potencjałem rozwoju.

Wsparcie finansowe we wczesnej fazie rozwoju startupów służyć ma zapewnieniu finansowania poprzez zasilenie funduszy seed capital oraz wzmocnienie profesjonalizacji ich działania. Na tym etapie ważną rolę odgrywają również Aniołowie Biznesu. Chcemy, aby ich działania wspomagane były przez zaangażowanie sektora publicznego.

Program Start In Poland chce się skupić także na wsparciu startupów po fazie seed. W tym przypadku celem będzie wzrost potencjału tych firm i budowanie silniejszej pozycji na rynku. Ma się to dokonać poprzez ich właściwe przygotowanie w ramach programów akceleracyjnych realizowanych we współpracy z polskimi korporacjami, w tym spółkami Skarbu Państwa (SSP). Startupy będą rozwijać się w oparciu o potrzeby dużych polskich championów, uzyskując kapitałowe i merytoryczne wsparcie. Rezultatem tych wspólnych działań będzie zarówno rozwój polskich startupów poprzez dostęp do potencjału spółek Skarbu Państwa, jak i wdrożenie produktów oraz usług zrealizowanych przez startupy w polskich korporacjach. Pomoże to młodym firmom rosnąć i budować własny kapitał, tak aby mały przedsiębiorca z czasem stał się średnim, a średni stał się dużym.

Z pozdrowieniami

Monika Ociepka 
Departament Komunikacji
Ministerstwo Rozwoju


Wrocław mocno walczył o inwestycję. Powstała nawet specjalna strona i hashtag #innwro

W akcję zaangażowali się znani mieszkańcy Wrocławia, którzy w krótkich filmikach popierali inicjatywę i zachęcali do głosowania na stolicę Dolnego Śląska. W tym gronie byli m.in:

prof. Jan Miodek z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

Patryk Gliwiński z PWR Racing Team

 

Krzysztof Sachs z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+

Maciej Potocki szef Wrocławskiego Parku Technologicznego

 

REKLAMA