Majowa Noc Nadodrza we Wrocławiu

Radio RAM | Utworzono: 11.05.2016, 17:44
A|A|A

fot. organizatora

Wielka Nadodrzańska Potańcówka, kryminalna gra miejska "Kroniki Nadodrza" i premiera nadodrzańskiego audiospaceru, nagranego przez Infopunkt Nadodrze to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji!

O godzinie 15:00 z Placu Bema ruszy parada z etniczną muzyką, graną przez zespół Foliba. Zespół Foliba to grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Parada zakończy się w nowej kawiarni Mama Ziemia, przy ulicy Jedności Narodowej 89, gdzie odbędzie się koncert Foliby z okazji jej otwarcia.

O 20:00 w Macondo odbędzie się improwizowany koncert, wrocławskich muzyków: Mariusza Rybickiego [klarnet] i Zbigniewa Kozery [kontrabas].

Na Dziedzińcu Artystycznym wieczór organizuje HART, Powoli i Znasz Ich CAFE-BISTRO: 20.30 koncert najlepszego zespołu SKA i wizualizacje na kamienicach. 21:30 - 2:00, na zakończenie Nocy Nadodrza na Dziedzińcu Artystycznym - SILENT PARTY!

O Nocy Nadodrza mówiliśmy w Radiu RAM:

KRYMINALNA GRA "KRONIKI NADODRZA"
"Jest rok 1963. Wrocław nawiedza epidemia ospy prawdziwej, zwanej czarną ospą. Chorują 92 osoby, 7 już zmarło. 2000 osób podejrzanych o kontakt z wirusem trafiło do szpitali. Rogatki miasta są zamknięte - Wrocław został poddany kwarantannie. Rankiem 23 lipca na jednym z podwórek we wrocławskiej dzielnicy Nadodrze znaleziono zwłoki dwóch osób. Jak podało "Słowo Polskie" ofiarami są 43-letni mężczyzna i 28-letnia kobieta. Ich tożsamość jest nieznana. Wiadomo tylko, że ofiary zostały zastrzelone w nocy z 22 na 23 lipca. Przez kolejne tygodnie wszyscy zadają sobie pytanie kto i dlaczego zabił…" Tak właśnie zaczyna się fabuła kryminalnej gry miejskiej po Nadodrzu, która będzie miała swoją premierę 14 maja. Autorzy gry wykorzystali w scenariuszu gry prawdziwe wydarzenia, a także postaci, które żyły we Wrocławiu. Fabuła została skonsultowana z autorem kryminałów - Markiem Krajewskim. Uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Między innymi książki Jerzego Ambroziewicza "Zaraza". Aby wziąć w niej udział, trzeba wykupić pakiet startowy dla czterech graczy, które będą dostępne w tym dniu w Łokietka 5 i w Krzywym Kominie.

SZTUKI WIZUALNE
Przez cały dzień będzie można oglądać wystawę Game over Mr. Pacman w Pierce of Cake. Interaktywna wystawa sprzętu komputerowego z lat 80 i 90 ubiegłego wieku to atrakcja zarówna dla dorosłych, jak i dzieci. Dodatkową gratką będzie turniej retro gier komputerowych.

W Nikiel Gallery na Łowieckiej do zobaczenia instalacja multimedialna i performance "Food stories recollected", której autorami są Marek Straszak, Agata Elsner i Marta Jagniewska. "Food stories recollected" to zmysłowa opowieść o historii żywności i żywienia, która opowiadana jest przez obraz, zapach, dźwięk, smak i dotyk. Autorzy pokazują rzeczywistość pełną absurdów kulinarnych, przesądów, stereotypów, wykluczeń, zapożyczeń i przypadków, które zadecydowały o wyglądzie świata, nie tylko w jego perspektywie gastronomicznej.

Ciekawa wystawa do zobaczenia także w Konturach Kultury. "Zrób to sam czyli rekonstrukcja kultury z wykorzystaniem papieru, blachy i profili aluminiowych" Mirosława Słomskiego. Autor zaprezentuje projekt "Obiektarium" będący mobilną galerią obiektów z pogranicza sztuki i techniki. Dystrybutor batonów filozoficznych, radar symetryzacji kulturowej, rejestrator transsubstancjalny, naścienny wehikuł czasu - to tylko niektóre z "urządzeń". Artysta nie ukrywa fascynacji ready mades i schulzowską metafizyką drugiego życia bytów zużytych.

O 19:00 odbędzie się wernisaż kolejnego pokoju w hostele HART przy Rydygiera. Trashroom, czyli projekt radykalnie ekologiczny, powstał za sprawą Anastazji, Aleksandry, Bożeny i Pawła Jarodzkich.

PREMIERA AUDIOSPACERU
Audiospacer po Nadodrzu to interaktywne słuchowisko - przewodnik po tajemnicach, historii i Artystycznym Nadodrzu. Podczas Nocy odbędzie się premiera Audiospaceru. Przewodnik opracowany został przez Infopunkt Nadodrze - Łokietka 5. Oddajemy głos mieszkańcom, rzemieślnikom i artystom, którzy wybrali to osiedle. Dowiecie się między innymi o historii kościoła pod wezwaniem Jedenastu Tysięcy Dziewic, posłuchacie anegdot o lwowskim piekiełku z dancbudą, szczepionkach na tyfus przechowywanych w trakcie wojny w szpitalu św. Józefa, czy opowieści o losach Anny German, która była mieszkanką Nadodrza. Wystarczy pobrać aplikację Audiotrip w smartfonie i wsłuchać się w opowieść o Nadodrzu.

REKLAMA