Terroryści na stadionie [WIDEO]
Przeprowadzone ćwiczenia miały na celu doskonalenie zasad współdziałania Państwowej Straży Pożarnej z innymi podmiotami ratowniczymi w sytuacji kryzysowej spowodowanej atakiem terrorystycznym.
Wymyślone założenia są podyktowane wielce prawdopodobną sytuacją wystąpienia ich w rzeczywistości.
Pod kątem wizualnym ćwiczenia były bardzo atrakcyjnie: prawdziwe strzały, realne rekwizyty związane z uszkodzeniami ciała (adekwatne do symulowanego zdarzenia), procedury dekontaminacyjne, wykorzystanie psów ratowniczych i przeszukujących.
W ćwiczeniach wzięły udział m.in. grupy: poszukiwawczo-ratownicza i ratownictwa chemicznego ze Straży Pożarnej we Wrocławiu, policyjni antyterroryści i wszystkie służby współdziałające z terenu miasta Wrocławia.
Zrealizowano trzy epizody:
1 epizod
O godzinie Komenda Miejska Policji otrzymuje zgłoszenie, że podczas imprezy masowej, która właśnie się rozpoczęła, może dojść do ataku terrorystycznego. Przybyłe na miejsce siły i środki policyjne w tym m.in. pododdział SPAP, zabezpieczają teren imprezy m.in. poprzez rozmieszczone na obiekcie „stanowiska strzeleckie".
O godzinie 11:00 jeden ze strzelców zaobserwował wzmożony ruch i zamieszanie w sektorze 235, trybuna D. Wśród uczestników imprezy w tej części trybuny zauważono dwóch uzbrojonych mężczyzn. Po chwili następuje detonacja ładunku wybuchowego w obrębie sektora 235 gdzie zostaje poszkodowanych około 70 osób, które wymagają pilnej pomocy medycznej. Jeden z zamachowców oddala się w kierunku trybuny X oddając na oślep strzały z broni maszynowej. Drugi z zamachowców znika w obrębie loży VIP.
2 epizod
Po pewnym czasie okazuje się, że drugi z zamachowców zamknął się w loży VIP z 20 uczestnikami imprezy oraz dwoma osobami z obsługi. Uzbrojony terrorysta rozsypał w pomieszczeniu biały proszek, prawdopodobnie wąglik. Zachodzi konieczność przeprowadzenia dekontaminacji zgromadzonych osób w tym zamachowca, jak również zabezpieczenia pomieszczenia, w którym doszło do zdarzenia.
3 epizod
Na parkingu przy stadionie pali się samochód osobowy. W odległości około 5 metrów od palącego się samochodu znajduje się samochód dostawczy przewożący pojemnik 200 l z kwasem fluorowodorowym. W wyniku pożaru w samochodzie osobowym doszło do rozszczelnienia układu paliwowego co doprowadziło do niekontrolowanego wybuchu. W skutek wybuchu samochodu osobowego, dochodzi do uszkodzenia tzw. „paki ładunkowej" samochodu dostawczego, przewożącego beczkę z substancją niebezpieczną, która ulega rozszczelnieniu.
Wstęp na ćwiczenia mieli tylko uczestnicy i dziennikarze.