Szczątki nosorożca sprzed ponad 100 tys. lat!
Zdjęcia: Bogusław Przybylski, Krzysztof Urbański, Urszula Ratajczak
Pierwsze wieści napłynęły do wrocławskich naukowców jeszcze wiosną. Podczas prac przy budowie drogi S3 (koło Gorzowa Wielkopolskiego) robotnicy wykopali kości dużego zwierzęcia. - Łącznie odkryto ponad 100 kości Stephanorhinusa. Ich wiek szacujemy na ponad 100 tysięcy lat - mówi dr Bogusław Przybylski z Państwowego Instytutu Geologicznego - Oddziału Dolnośląskiego we Wrocławiu, który współpracuje ściśle z Zakładem Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
To właśnie na Uniwersytet trafiły szczątki i być może wkrótce dzięki naszym naukowcom dowiemy się o nich więcej. Ale już wiemy sporo:
- Tkwił w posadach jeziora kopalnego. Miał w kłębie około 2 metrów, czyli był nieco większy od współczesnych nosorożców - opowiada dr Przybylski.
Co ciekawe, zachowało się kompletne uzębienie, a to pozwoli na badania jego prehistorycznej diety. Poza tym specjaliści będą oprócz kości badać także ponad 1000 próbek pobranych w miejscu odkrycia przy pomocy metody izotopów radioaktywnych. - Chcemy na tej podstawie określić jego wiek. A jadłospis? Mamy nadzieję, że tego również się dowiemy - mówi Bogusław Przybylski.
Niestety nie zachował się róg pra-nosorożca, ten bowiem nie jest zbudowany z kości i uległ rozkładowi.
To jedno z większych odkryć tego typu. Od czasów II wojny światowej znaleziono w Polsce 9 podobnych szkieletów, jednak żaden nie był tak kompletny.
Więcej szczegółów poznamy po badaniach. Jeszcze w tym roku naukowcy zamierzają opublikować pierwszy artykuł na ten temat, który ukaże się w "Przeglądzie Geologicznym".
fot. by SameerPrehistorica/www.deviantart.com
Wydobyte kości przygotowywane do badań i pomiarów w Zakładzie Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na pierwszym planie żebra, dalej kręgi i kości nóg (fot. Bogusław Przybylski)
Odsłonięta częściowo szczęka nosorożca (fot. Urszula Ratajczak)
Odsłonięta kość piszczelowa wymarłego nosorożca (fot. Bogusław Przybylski)