WBO – w 2017 preferowane projekty zielone
zdj. wroclaw.pl
Choć bez zmian będzie można składać projekty, korekty prawdopodobnie będą wprowadzone na etapie głosowania. - Chcemy, by potrwało dłużej - by więcej osób mogło wziąć udział - mówi Bartłomiej Świerczewski - szef WBO.
Składać możemy zarówno projekty rejonowe, które służyć będą mieszkańcom konkretnej okolicy, ale też ogólnomiejskie, jak na przykład fontanny czy ścieżki rowerowe. - W tej edycji będziemy szczególnie zachęcali do konkretnej grupy projektów - zielonych oraz rekreacyjnych. W 2017 roku Wrocław będzie organizatorem World Games, będzie się też starał o tytuł Zielonej Stolicy Europy - mówi Katarzyna Szymczak Pomianowska.
Projekty można składać zarówno elektronicznie - za pośrednictwem platformy wroclaw.pl jak i papierowo w urzędzie. Pomysły będą przyjmowane do 17 lutego. Do wydania jest w sumie 25 mln zł - tak jak w 2016 roku.
W tamtym roku do WBO zgłoszono 52 projekty dotyczące rewitalizacji, 33 z zakresu edukacji. 92 dotyczyły zieleni i rekreacji, 17 to projekty sportowe. Wrocławianie chcieli też 22 placów zabaw, 83 zmian na drogach; mieli także 20 pomysłów na to jak ulepszyć komunikację zbiorową. Najwięcej, bo 111 pomysłów dotyczyło poprawy infrastruktury pieszej i rowerowej. Było także 16 projektów niezakwalifikowanych do żadnej z powyższych kategorii, czyli tzw. inne, a wśród nich m.in. fontanny, oświetlenie, remont autobusu Fredruś, stworzenie ściany pod wrocławskie graffiti czy założenie monitoringu na Przedmieściu Oławskim. W 2016 roku na projekty w ramach WBO głosowało blisko 105 tys. osób. 11 proc. głosów było nieważnych