Poznaliśmy najlepsze polskie uczelnie. Jak poradził sobie Wrocław?
Fot. Wikipedia
Ranking Perspektyw uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów:
- Prestiż
- Absolwenci na rynku pracy
- Potencjał naukowy
- Efektywność naukowa
- Potencjał dydaktyczny
- Innowacyjność i Umiędzynarodowienie
Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.
- Nasz ranking, publikowany już po raz 18., jest potrzebny zarówno kandydatom na studia, szukającym najlepszych dla siebie kierunków i uczelni, jak i środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju "lustrem". Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.
Nowym wskaźnikiem uwzględnionym w rankingu są "Ekonomiczne losy absolwentów", oparte na ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym przez MNiSW. Spowodowało to poprawę pozycji niektórych politechnik i uczelni niepublicznych, których absolwenci są preferowani przez pracodawców.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:
- Ranking Uczelni Akademickich - obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
- Ranking Uczelni Niepublicznych - obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
- Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych - obejmujący uczelnie publiczne posiadające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera).
- Ranking Kierunków Studiów - obejmujący rekordową liczbę 68 kierunków studiów (21 więcej niż przed rokiem). Ranking jest podzielony na obszary odwzorowujące klasyfikację Krajowych Ram Kwalifikacji.
RANKING UCZELNI AKADEMICKICH:
1 Uniwersytet Warszawski
1 Uniwersytet Jagielloński
3 Politechnika Warszawska
4 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
4 Politechnika Wrocławska
6 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
7 Uniwersytet Wrocławski
8 Gdański Uniwersytet Medyczny
9 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
10 Politechnika Gdańska
10 Warszawski Uniwersytet Medyczny
15. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
32 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
35-Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Jak co roku Kapituła przyznała Nagrody Specjalne dla uczelni, które dokonały największego postępu w czołówce rankingu:
- Nagrodę AWANS 2017 wśród uczelni akademickich otrzymała Politechnika Gdańska (poprawiła pozycję z 15. na 10.).
- Nagrodę AWANS 2017 wśród uczelni niepublicznych otrzymała Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej (przesunęła się z pozycji 10. na 5.).
Szczegółowe wyniki rankingu opublikował miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i "Dziennik Gazeta Prawna". Dostępne są też one TUTAJ
W zestawieniu akademii wychowania fizycznego najlepsza okazała się wrocławska AWF. Wśród uczelni technicznych na drugim miejscu sklasyfikowano Politechnikę Wrocławską. Uniwersytet Przyrodniczy był trzeci w klasyfikacji uczelni rolniczych, a Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich czwarty wśród uczelni medycznych. Takie samo miejsce wśród uczelni ekonomicznych zajął Uniwersytet Ekonomiczny.