Przeniosą Panoramę do Centrum Historii Zajezdnia

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 25.06.2018, 10:43 | Zmodyfikowano: 25.06.2018, 12:59
A|A|A

zdjęcia: hpanoramalwowa.pl

- W ubiegłym tygodniu odbyło się trójstronne spotkanie, na którym wszyscy zainteresowani przyklasnęli pomysłowi - mówi Marek Mutor, dyrektor Zajezdni:

Pozytywnie do tego planu odnosi się także szef Ossolineum. - Obiecałem rodzinie Witwickiego, że dzieło będzie stale eksponowane - dodaje dr Adolf Juzwenko:

- Nie chcieliśmy, żeby ze względu na remont Hali, Panorama była niedostępna dla zwiedzających - wyjaśnia prezes Andrzej Baworowski:

Dzieło będzie można oglądać w Centrum Historii Zajezdnia najprawdopodobniej od wiosny. Koszt dostosowania przestrzeni i transport na drugi koniec miasta może kosztować nawet 200 tysięcy złotych.

Plastyczna Panorama Lwowa to blisko czterysta budynków wykonanych w skali 1 do 200. Model wyposażony jest także w nowoczesną iluminację, a dzięki kamerom budowle można oglądać z różnych perspektyw. W 2015 roku wrocławskie Ossolineum oddało odrestaurowane dzieło Hali Ludowej, gdzie było do tej pory prezentowane. W przyszłości Plastyczna Panorama Lwowa ma być elementem ekspozycji w powstającym Muzeum Książąt Lubomirskich w 2023 roku.

ZOBACZ KONIECZNIE: Wyłoniono zwycięski projekt siedziby nowego muzeum we Wrocławiu

Twórca panoramy inżynier Janusz Witwicki zginął w 1946 roku w tajemniczych okolicznościach, które do dziś nie zostały wyjaśnione. Wcześniej starał się o pozwolenie na wywiezienie dzieła do Polski. Sylwetkę autora przypomnieliśmy w cyklu "Ocalić od zapomnienia" (KLIKNIJ I POSŁUCHAJ REPORTAŻU).

Źródło fotografii: www.lwow.com.pl

 

REKLAMA