Dolny Śląsk w ogonie zdawalności w kraju. Znamy wyniki matur
Zdjęcie ilustracyjne (fot. archiwum Radia RAM)
Wyniki egzaminu maturalnego 2018: https://t.co/Grps7mlWag
— CKE (@CKE_PL) 3 lipca 2018
Gratulujemy!
Do egzaminu maturalnego przystąpiło w maju tego roku około 247 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników. Musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.
Z egzaminu z poszczególnych przedmiotów było zwolnionych i otrzymało najwyższy wynik 1148 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, w tym:
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) 3 lipca 2018
• 185 osób – język polski
• 112 osób – historia
• 99 osób – filozofia
• 87 osób – geografia
• 81 osób – matematyka #matura2018
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego. Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.
Maturzyści będą mogli się odwołać od wyniku matury. Postępowanie jest dwuinstancyjne. Kwestionowany przez maturzystę wynik będzie weryfikowany w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a jeżeli nadal będzie kwestionowany, można się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.
Prezentacja wstępnych wyników egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju 2018 r. z udziałem Min. Macieja Kopcia i dyr. @CKE_PL Marcina Smolika #matura2018 pic.twitter.com/L9iRILq8Mo
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) 3 lipca 2018