Film wrocławskiego reżysera z premierą w Montrealu

Radio RAM, BT, mat. prasowe | Utworzono: 16.08.2018, 10:38 | Zmodyfikowano: 16.08.2018, 10:38
A|A|A

fot. materiały prasowe

"Ułaskawienie" zostało wyselekcjonowane jako jeden z dwudziestu trzech filmów, które znalazły się w konkursie światowym podczas tegorocznej edycji Montreal World Film Festival. Wydarzenie odbywające się cyklicznie od 1977 r. jest dla polskich produkcji dużym wyróżnieniem - jest to jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali.

"Ułaskawienie" to osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż" Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

W głównych rolach zobaczymy: Grażynę Błęcką-Kolską, Jana Jankowskiego i Michała Kaletę. Autorem zdjęć jest Julian A.Ch. Kernbach.

"Ułaskawienie" swoją polską premierę będzie miało  na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować