Hultaj Festiwal w Pałacu Gorzanów po raz drugi
fot. materiały prasowe
Aż 3 dziedzińce, 180 pokoi i 8 hektarów ogrodu – imponująca przestrzeń i renesansowo-barokowa tożsamość Pałacu Gorzanów nadają mu aury tajemniczości i magii. To tutaj odbędzie się druga już edycja festiwalu dedykowanego ambitnym hultajom, ludziom ciekawym świata, szukającym inspiracji i relaksu.
BOKKA, lutnik Powell i rockabilly z Kolumbii
Na trzech scenach – Dziedzińcu, Nimfeum i Silent Stage – wystąpią artyści, których łączy jeden wspólny mianownik – nie dają się zaszufladkować. Obok projektów znanych i cenionych pojawią się te, które dopiero warto odkryć. – Nie chcieliśmy powoływać do życia kolejnego festiwalu muzycznego z przewidywalnym line-upem. Postanowiliśmy ściągnąć najbardziej nieokiełznanych, szczerych i prawdziwych hultajów artystycznych, którzy zapewnią wrażenia inne niż wszędzie – mówią zgodnie organizatorzy Hultaja. W Pałacu Gorzanów wystąpią zatem Maciej Maleńczuk z muzyką do filmu „Mocny człowiek” (reż. Henryk Szaro; Polska, 1929), zespół Księżyc ze swoim psychodelicznym minimalizmem, BOKKA oraz prekursorzy polskiej muzyki industrialnej Agressiva69. Wśród mniej znanych perełek programu znajdują się m.in. improwizujący zespół Szmaty, eklektyczne Studium Instrumentów Etnicznych grające psychofolk, tandem ŻAL z taneczną elektroniką oraz Torteks. Na szczególną uwagę zasługuje kolumbijski zespół HelloYak, łączący rock’n’roll, rockabilly i muzykę country. Niekwestionowaną ciekawostką jest też Edward Powell, performer, kompozytor i… lutnik poruszający się w stylistyce kultury hinduskiej i środkowowschodniej, z upodobaniem tworzący m.in. oryginalne instrumenty strunowe.
Pole namiotowe, dojazd, bilety
Od pierwszej edycji pole namiotowe przy Pałacu Gorzanów uchodzi za bajkowe - zlokalizowane jest w lesie, wśród pałacowych wzgórz. Z Wrocławia do Gorzanowa dojechać można bezpośrednio Kolejami Dolnośląskimi, a bilety w cenie 150 złotych kupić przez Biletin.pl oraz na miejscu przed wydarzeniem. Poza programem muzycznym na uczestników festiwalu czekają wyśmienita lokalna kuchnia i produkty od kłodzkich rzemieślników. Nie zabraknie warsztatów, jogi i medytacji, kina oraz hultajskich niespodzianek. Festiwal jest przyjazny zarówno ludziom, jak i zwierzętom.
Pałac Gorzanów dla kultury i lokalnego rzemiosła
Koncerty spod szyldu Hultaja odbywają się w niezwykłej lokalizacji udostępnianej odbiorcom na czas wydarzeń kulturalnych. Pałac Gorzanów stanowi jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w Polsce. Ponad sto komnat, unikatowe ścienne dekoracje, drewniane polichromie, a także teatr dworski i najstarszy świecki park barokowy z pawilonem w kształcie rotundy to tylko namiastka skarbu Dolnego Śląska. Założona przez Marka Haisiga Fundacja Pałac Gorzanów od 2012 roku dokonała już ogromu prac renowacyjnych. Sporo jest jeszcze do zrobienia, ale już dziś rezydencja służy lokalnej społeczności, promuje tamtejszych rzemieślników i przyciąga turystów, przypominając o historii właścicieli pałacu – rodu von Herberstein – i dziejach całego Hrabstwa Kłodzkiego. Hultaj Festiwal jest częścią „Muzycznego Lata w Pałacu Gorzanów” – cyklu wydarzeń, w ramach którego w wakacje w Gorzanowie zagrają jeszcze Fisz Emade oraz Elektryczne Gitary.
Więcej informacji: www.hultajfestiwal.pl , www.palacgorzanow.pl