2021 Rokiem Tadeusza Różewicza

Radio RAM, el | Utworzono: 28.11.2020, 11:11 | Zmodyfikowano: 28.11.2020, 12:43
A|A|A

(fot. domena publiczna, wikipedia)

„Jestem przede wszystkim poetą swojej generacji. Generacji oszukanej przez rządy, przez ideologie i wiary i przez samą siebie" - tak mawiał o sobie świadek najpoważniejszych kryzysów, Honorowy Obywatel Wrocławia. Poeta, dramaturg i prozaik. Tadeusz Różewicz. Poświęćmy mu uwagę przez cały rok w stulecie jego urodzin - napisał na Facebooku Jacek Sutryk. 

W czwartek Sejm przyjął uchwałę ws. ustanowienia roku 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza. W uchwale sejmowej przypomniano, że "w 2021 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza - wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty". W dokumencie  zwrócono uwagę, że Różewicz "w sposób szczególny związany był z Krakowem, Gliwicami i Wrocławiem". "Odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Opolskiego. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych" - napisano.

Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu, spoczął na cmentarzu przy kościele ewangelickim Naszego Zbawiciela w Karpaczu.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować