Ojciec Maciej Zięba pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski
fot. J. Kościelna
O. Macieja Ziębę pożegnali urzędnicy państwowi, samorządowcy, przyjaciele i wierni. W uroczystościach pogrzebowych we Wrocławiu wzięli udział m.in premier Mateusz Morawiecki i były prezydent Bronisław Komorowski.
Głęboko wierzę, że dobro, które ojciec Maciej #Zięba szerzył tu na ziemi jest w naszych sercach i będzie owocowało w przyszłości - powiedział premier @MorawieckiM podczas uroczystości pogrzebowych dominikanina.@Dominikaniepl @EpiskopatNews https://t.co/tLWCrZMGaY
— niedziela_pl (@niedziela_pl) January 9, 2021
Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentowała szefowa jego kancelarii. Z rąk Grażyny Ignaczak-Bandych odznaczenie odebrał brat zmarłego ks. Wojciech Zięba.
Prezydent Duda w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych napisał, że ojciec Maciej Zięba był jedną z najwybitniejszych postaci współczesnego Kościoła i miał olbrzymie zasługi zarówno w okresie opozycji antykomunistycznej, jak i potem, gdy jako kapłan propagował myśl społeczną Kościoła i nauczanie papieża Jana Pawła II. „Jego mądra, odważna i aktywna postawa zarówno w okresie opozycji antykomunistycznej, jak i po odzyskaniu niepodległości, była wzorem odpowiedzialności za dobro wspólne" - podkreślił prezydent.
Ostatnie pożegnanie śp. o. Macieja Zięby @Dominikaniepl https://t.co/d4mtnGV1Rf pic.twitter.com/lwEhtlKb48
— Gość Niedzielny (@Gosc_Niedzielny) January 9, 2021
- To ogromna strata, z którą ciężko się pogodzić - mówi Przemysław Lazarowicz, przyjaciel o. Macieja Zięby:
O. Zięba urodził się 6 września 1954 roku we Wrocławiu. W młodości nie myślał o wstąpieniu do zakonu, z wykształcenia był fizykiem - ukończył Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i pracował w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Od 1973 roku działał w opozycji demokratycznej - był między innymi ekspertem regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność", współtwórcą i pierwszym redaktorem naczelnym biuletynu "Solidarność Dolnośląska", a także dziennikarzem "Tygodnika Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 współpracował z podziemną "Solidarnością". W tym samym roku wstąpił do zakonu dominikanów i w maju 1987 przyjął święcenia kapłańskie. W 1988 roku uzyskał licencjat z teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), a niemal dziesięć lat później, w 1997 - tytuł doktora na Wydziale Filozofii PAT. Gościnnie wykładał na licznych uczelniach w Polsce i na świecie.
Od 1990 roku przez 5 lat był dyrektorem dominikańskiego wydawnictwa W drodze. W roku 1995 założył Instytut Tertio Millennio w Krakowie, którego został dyrektorem. Jego celem jest popularyzacja nauczania społecznego Kościoła, w tym szczególnie nauczania Jana Pawła II, oraz promocja wartości w życiu publicznym. - Energiczny, zaangażowany, kochający młodzież - tak go zapamiętamy - mówią współpracownicy o. Macieja Zięby z Instytutu:
- Wspaniały, inteligentny, dowcipny - taki był w liceum i taki pozostał do końca, nawet gdy sprawował ważne, kościelne funkcje - wspominali koledzy z czasów licealnych:
W 1998 roku ojciec Maciej Zięba objął funkcję prowincjała polskiej prowincji dominikanów. W 1999 - z nominacji Jana Pawła II - został członkiem Synodu Biskupów Europy. Z kolei w 2003 roku został mianowany przez papieża Polaka konsultorem Papieskiej Rady Iustitia et Pax. Był jednym z organizatorów Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i dyrektorem tej placówki w latach 2007-2010. Ojciec Maciej Zięba jest autorem wielu książek, w tym "Niezwykły pontyfikat", "Papieże i kapitalizm", "Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja". Był znawcą nauczania Jana Pawła II, o którym żartobliwie mówił, że jest jak odkrywkowa kopalnia złota. Przekonywał, że nauczanie papieskie jest dziś bardzo aktualne, zwłaszcza dla młodych, bo w okresie zamętu, niepewności i pogubienia, w bardzo spokojny, mądry sposób, szanując wolność ludzką, ukazuje kierunki. Za działalność w antykomunistycznej opozycji ojciec Maciej Zięba został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, a także - w 2019 roku - Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.