Soul/jazz/etno/gitary- gatunkowy miks w Muzycznym Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 20.01.2021, 09:39 | Zmodyfikowano: 20.01.2021, 09:54
A|A|A

Natalia Szczypuła

Natalia Szczypuła z sukcesami reprezentowała wrocławską scenę muzyczną podczas ostatniej edycji programu The Voice of Poland. Tydzień temu miała miejsce internetowa premiera jej najnowszego singla. 

Wrocławskiej publiczności znana jest jako artystka wszechstronna, doskonale poruszająca się w soulu, jazzie i funku. Natalia doświadczeń i umiejętności nabierała we Wrocławskiej Szkole Jazzu oraz London Center of Contemporary Music w Wielkiej Brytanii, na kierunku wokalistyka. Skończyła również pierwszy stopień szkoły muzycznej w klasie fletu poprzecznego.  Uczestniczyła w licznych warsztatach muzycznych i wokalnych, prowadzonych m.in. przez Deana Kaelina, Kevina Mahogany i Marcusa Millera. W międzyczasie skończyła również anglistykę na Uniwersytecie Wrocławskim.


Szczypuła współpracuje z cenionym wrocławskim kompozytorem - Sebastianem Ładyżyńskim. Z tej współpracy zrodził się m.in. utwór „Boroughs" wykonywany z Sound Factory Orchestra. W roku 2019 Natalia koncertowała w Chinach w ramach „Polish Games – Creative Poland: The Concert". Podczas trasy u boku Natalii Grosiak, wykonywała utwory z polskich gier.W #MuzWro z Natalią połączyliśmy się, by posłuchać wspólnie jej najnowszych kompozycji. Zapis rozmowy w pierwszej godzinie programu (odsłuch u dołu strony). 


W drugiej godzinie naszego spotkania po raz pierwszy zaprezentowaliśmy Wam muzykę zespołu mocno kojarzonego ze sceną etniczną - utwory z najnowszego albumu formacji Chłopcy kontra Basia.

Zespół Chłopcy kontra Basia trudno jest zamknąć w muzycznym schemacie. To zespół, który splata ze sobą elementy korzeni i nowoczesnych jazzowych aranżacji. Od debiutanckiego albumu "Oj tak!" (wydanego m.in. przez AGORA S.A. oraz Riverboat Records będącego częścią brytyjskiego WORLD MUSIC NETWORK.) zespół przeszedł głęboką przemianę i wzbogacił swój skład osobowo–instrumentalny. Do grupy dołączyli - Łukasz Korybalski znany między innymi ze składu Ani Dąbrowskiej i Mateusz Modrzejewski (Majka Jeżowska, The Dumplings). Inspiracje zespołu to wędrówka po ludowych motywach i gawędach, ubranych we współczesną stylistykę.

Chłopcy kontra Basia mają na swoim koncie prestiżowe nagrody i wyróżnienia, m.in. nagrodę w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za najlepszą muzykę do spektaklu „Morfina” w reż. Eweliny Marciniak, nagrodę Wirtualne Gęśle dla Najlepszej Płyty Folkowej czy zwycięstwo w międzynarodowym plebiscycie na najlepszy utwór w nurcie world music „Battle of Bands”, World Music Network. Napisali również muzykę i występowali w przedstawieniu prezentowanym na deskach Teatru Wybrzeże - „Portret Damy”, a teledysk do utworu „Wieczerza” otrzymał statuetkę YACHA! na Festiwalu YACH! Films.Po czteroletniej przerwie grupa powróciła z nową płytą, której motywem przewodnim są miejskie legendy. „Mrówka zombie” to zbiór opowieści niesamowitych i tajemniczych, z krajobrazem miasta w tle. Płyta ukazała się jesienią 2020 nakładem Mystic Production.

Pierwszy singiel Zoja to opowieść o legendarnej Zoi – dziewczynie z rosyjskiej Samary, która skamieniała w oczekiwaniu na swojego ukochanego. Teledysk został nakręcony zdalnie w mieście, gdzie legenda miała swój początek. Reżyserii klipu podjął się młody samarski artysta Alex Neste, który przedstawił historię Zoi i jej wybranka we współczesnym ujęciu.

Wśród wrocławskich premier wieczoru w programie - m.in. najnowsza kompozycja duetu Oxford Drama.

Po dwóch świetnie przyjętych płytach - In Awe z 2015 i Songs z 2018 roku - przyszła pora na napisanie kolejnego rozdziału w historii wrocławskiej formacji. Trzeci długogrający album w dorobku Oxford Drama nosi tytuł What's The Deal With Time?. Choć ich inspiracje nadal krążą wokół twórczości Kevina Parkera i Briana Wilsona, to upływające lata, gromadzone doświadczenia i odbyte podróże pozostawiły subtelny stempel na brzmieniu nowego albumu. Czas spędzony w Berlinie spowodował zwrot w kierunku Davida Bowiego, U2 z okresu Achtung Baby, czy Mitski.

W połączeniu z zamiłowaniem do Talking Heads, Electric Light Orchestra, MGMT, czy Grizzly Bear, otrzymujemy instrukcję obsługi w jaki sposób zdekodować inspiracje przemykające tu i ówdzie po nowej płycie Oxford Drama. To nie jest już beztroskie indie z czasów pierwszych płyt Vampire Weekend, czy marzycielski pop jak u TOPS.Po godzinie 20:00 wspólnie z Endy Ydenem zaprosiliśmy Was na czwarte wydanie programu "Ucieczka z Klubu". Zgodnie z nazwą programu, otwieramy się w środowe wieczory przez blisko 120 minut na brzmienia wszelakie. Także podczas Andrzejowego #spiritsofyden.P.S. Obiecujemy czasem przystanąć choćby przy drzwiach do klubu. ;) 

Posłuchaj #MuzWro raz jeszcze

REKLAMA

To może Cię zainteresować