Trzecia edycja festiwalu improwizacji DOLi

jk, materiały prasowe | Utworzono: 30.08.2021, 16:23 | Zmodyfikowano: 30.08.2021, 16:23
A|A|A

.

II edycja miała miejsce 6-8 września 2019 roku w klubie Vertigo Jazz Club oraz w Akademii Sztuk Teatralnych filia we Wrocławiu. Edycja ta poszła o krok dalej - mieszanie składów różnych grup urosło do skali ogólnokrajowej. Ponadto improwizatorzy mogli rozwinąć się na różnego rodzaju warsztatach.

Trzecia była zaplanowana na jesień 2020 roku. Jednak z powodu pandemii koronawirusa została odwołana. Obecnie planowana jest na 10-12 września 2021 roku na scenach Vertigo Jazz Club oraz Impartu. Misja festiwalu pozostaje niezmienna od pierwszej edycji - to rozpowszechnianie teatru improwizacji w świadomości dolnośląskich widzów oraz promowanie Wrocławia jako ważnego ośrodka improwizacji w kraju. Aspektem odróżniającym DOLi od pozostałych tego typu wydarzeń w Polsce jest łączenie przedstawicieli różnych dziedzin kultury w oryginalnych projektach i integrowanie ludzi sceny we wspólnym dziele tu i teraz.

A co będzie się działo tym razem? - opowiadała nam Joanna Jóskowiak z Dolnośląskiego Festiwalu Improwizacji Teatralnej DOLi.

Program:

Piątek 10.09, Vertigo Jazz Club

Spektakle będą się odbywać w Vertigo Jazz Club - jedynym wrocławskim klubie jazzowym, który lokalne środowisko improwizacyjne zna z regularnych występów Improkracji. Na pierwszy dzień festiwalu przewidziana jest “Sztafeta 3x15” - improwizatorzy z całej Polski wystąpią w losowo dobranych, niepowtarzalnych duetach, przedstawiając trzy przeplatające się historie, zabawne i wzruszające zarazem. Następnie na scenie odbędzie się “Komediowy spacer po Wrocławiu” - gościnny udział dziennikarki, znanej badaczki historii Dolnego Śląska Beaty Maciejewskiej pozwoli nam najpierw zapoznać się z wrocławskimi opowieściami i legendami, a następnie obejrzeć ich komediową interpretację w wykonaniu wybitnych improwizatorów. Dawni celebryci? A może wrocławskie krasnale? Jak w dobrej legendzie - wszystko może się zdarzyć. Na koniec improwizowane show muzyczne “Po jednej nutce”, w konwencji znanego programu telewizyjnego rozbrzmi stworzonymi na poczekaniu przez improwizatorów i aktorów piosenkami - a wszystko to z (improwizowaną) muzyką na żywo.

Sobota 11.09, Impart

Drugi dzień festiwalu rozpoczniemy na deskach Impartu spektaklem „Zmieszane i zagrane”, wyłonionym na drodze festiwalowego konkursu. Wystąpią improwizatorzy znanych wrocławskich grup impro, jednak w składach między sobą wymieszanych - będzie to  niepowtarzalne doświadczenie, zwłaszcza że nowe składy wystąpią w oryginalnych formatach scenicznych.  Następny w programie jest „Skecz Show” - jedyny wcześniej wyreżyserowany spektakl tego festiwalu, składający się ze skeczy i satyrycznych piosenek o aktualnych wydarzeniach. Zagrają aktorzy teatralni, wedle scenariuszy napisanych zgodnie z użyciem technik improwizacji przez komików z Wrocławia. Dzień zakończy spektakl „Północ Południe”, czyli krótkie gry impro. To niezwykle dynamiczny format, pełen nieoczekiwanych zabiegów komediowych i wybuchów śmiechu. Improwizatorzy z całego kraju podzieleni na dwa zespoły rywalizować będą o serca widzów.

Niedziela 12.09, Impart

Ostatni dzień festiwalu otworzy druga z grup wybranych w drodze konkursu w ramach „Zmieszanego i zagranego”. Następnie przedstawimy Państwu „Koszmar Aktora” - autorski format Piotra Sikory, warszawskiego improwizatora. W formacie tym aktorzy z wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol przedstawiać będą przygotowany przez siebie wcześniej tekst, mierząc się z niespodziewanymi reakcjami i odpowiedziami ze strony towarzyszących im na scenie improwizatorów. Festiwal zakończy teatr Improkracja niewystawianym wcześniej formatem „Nie ufaj nikomu”, w towarzystwie improwizatorów z całego kraju. Będzie to w pełni improwizowana, długa, fabularna historia z tajemniczym wydarzeniem w tle, wpływającym na wszystkich bohaterów.

Do zobaczenia!

Tagi:
REKLAMA