"Wytchnienie i moc oczyszczająca pól irygacyjnych w rezerwacie przyrody to przyszłość" - Katarzyna Roj i Joanna Nawrot

Anna Fluder | Utworzono: 09.11.2022, 09:53 | Zmodyfikowano: 09.11.2022, 09:53
A|A|A

Na polach irygacyjnych występuje ponad 400 gatunków roślin i blisko 180 gatunków zwierząt, w tym wiele objętych ochroną prawną. Co ciekawe badacze wyliczyli, że na tym terenie występuje niemal połowa żyjących w Polsce gatunków ptaków.

Pola irygacyjne położone są w północno-zachodniej części Wrocławia, zajmują obszar około 1100 ha. Przez ponad sto lat pełniły funkcję naturalnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji i były jedną z pierwszych w Europie mechaniczno–biologicznych oczyszczalni ścieków. W 2015 roku funkcję pól irygacyjnych przejęła rozbudowana Wrocławska Oczyszczalnia Ścieków na Janówku.

Inwentaryzacja przyrodnicza tego miejsca stała się podstawą do opracowania koncepcji użytkowania. Miasto – zgodnie z rekomendacją przyrodników – zamierza objąć ochroną w formie rezerwatu przyrody znaczną część pól. Prezydent Wrocławia wystąpi z wnioskiem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o ustanowienie na obszarze pól irygacyjnych rezerwatu przyrody o powierzchni 751 ha.

Katarzyna Roj z BWA Wrocław gdzie pół irygacyjnych można było słuchać, poczuć je i podziwiać z lotu ptaka, oraz Joanna Nawrot, przewodnicząca zarządu osiedla Osobowice - Rędzin. która Kasi te pola pokazała, opowiadały w Radiu RAM o historii i przyszłości pół irygacyjnych w obrębie miasta.

Wrocławskie Pola Irygacyjne to największa w Polsce pozostałość po przedwojennym systemie oczyszczalni ścieków. Ich istnienie zapoczątkowały prawne regulacje, które zakończyć miały wylewanie nieczystości do rzek. W Breslau uruchomiono je w 1881 roku i przetrwały jako główna, wrocławska oczyszczalnia aż do 2015 roku. Przez 134 lata jej działania, dzięki stałej podaży wody, wytworzył się tu wodno-bagienny, żywy i odporny ekosystem – 1200 hektarów spontanicznej przyrody w obrębie miasta.

Dziś na ich obszarze występuje ponad 200 cennych gatunków roślin, grzybów i porostów oraz zwierząt. Przez ponad rok naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzili tam inwentaryzację przyrodniczą. Jak wskazano, o znaczeniu przyrodniczym i klimatycznym pól irygacyjnych decydują przede wszystkim:

duża powierzchnia,
sąsiedztwo doliny Odry,
sąsiedztwo doliny Widawy,
bliskość Lasu Rędzińskiego,
brak oświetlenia i zagospodarowania terenu w postaci zabudowy wielkopowierzchniowej.

Więcej o całym projekcie znajdziecie na strinie: https://www.facebook.com/WroclawskiePolaIrygacyjne

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować