INSPIRACJE-INTERPRETACJE z twórczością Romana Kołakowskiego w Światowidzie
fot. materiały prasowe.
ROMAN KOŁAKOWSKI: poeta, pieśniarz, kompozytor, dramaturg, tłumacz, reżyser, charyzmatyczny artysta przez wiele lat związany z Wrocławiem i jego jednym z najważniejszych festiwali - Przeglądem Piosenki Aktorskiej. Pojawiał się na scenie nie tylko jako bard śpiewający o wolności. Mówił do nas poprzez własną poezję, a także słowami innych pieśniarzy - m.in. Toma Waitsa, Nicka Cave'a, Bułata Okudżawy, Jacques'a Brel'a, czy Stinga, których teksty piosenek tłumaczył, przybliżając twórczość tych artystów polskiej publiczności.
Sercem Inspiracji-Interpretacji w Światowidzie jest konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Romana Kołakowskiego.
Na wszystkie wydarzenia zaprasza Katarzyna Sipko:
Wokalistki (bo ostatecznie konkursowa grupa ma wyłącznie żeński skład) pochodzą z różnych miejsc w Polsce, uczą się, pracują lub studiują, wykonują też czasem pozamuzyczne zawody. Dla wszystkich z nich to właśnie muzyka jest największą pasją, a piosenka literacka zajmuje w niej miejsce szczególne. Wśród wybranych przez nie piosenek znalazły się m.in.: "Świt, świt", "Piosenka starych kochanków", "Denuncjacja deklinacji", "Wilga", "Przekleństwo Millhaven", "Morenica". Program koncertu zaprezentuje Romana Kołakowskiego zarówno jako autora, tłumacza, jak i kompozytora.
Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda. Przy fortepianie: Dominik Mąkosa i Robert Jarmużek. W fotelach jurorskich zobaczymy ekspertów i koneserów piosenki literackiej: Agatę Klimczak-Kołakowską, Konrada Imielę, Leszka Zdunia i Teresę Drozdę. Pula nagród to statuetka V
Inspiracji-Interpretacji i suma 9 tys. zł. (o jej podziale zadecydują jurorzy) oraz 5 tys. na realizację recitalu dla autorki najciekawszej interpretacji.
HERBATKA W OPARACH NOSTALGII... - Jeśli są takie piosenki, które śpiewam na scenie od 20 lat, to są to piosenki z tekstami Romana - wspomina Konrad Imiela. Całkiem nie
tak dawno trwała jeszcze ich wspólna praca w Capitolu nad Mockiem… niestety niedokończona. Gośćmi festiwalowego prologu - spotkania poświęconego Romanowi Kołakowskiemu będą jego bliscy i współpracownicy: Agata Klimczak-Kołakowska, Leszek Zduń, Konrad Imiela i Urszula Orłowska. Rozmowę poprowadzi Teresa Drozda - od lat przygotowująca programy radiowe i podcasty poświęcone piosence literackiej.
Gościnnie piosenki Toma Waitsa w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego wykonają Konrad Imiela i Adam Skrzypek.
Oszczędne aranżacje. Tylko kontrabas i głos, w niektórych piosenkach gitara. Toma Waitsa nie należy naśladować, byłaby to bezradna pogoń za niedoścignionym. Jego piosenki śpiewać należy, bo to wartościowe utwory. Podczas tego koncertu usłyszycie, jak NAPRAWDĘ brzmi kontrabas, ludzki głos, jak skrzypi podłoga sceny, jak dźwięczą wysuszone na słońcu kawałki drewna. Nie usłyszycie syntezatorów i wirtualnych instrumentów. Poczujecie wspólny puls dwóch dojrzałych artystów umiejących dzielić się z widzami muzyką i tekstem. Muzyką tekstu.
RELACJA ORGANIZATORÓW z 4.12:
Po wczorajszym pochmurnym dniu pełnym festiwalowych zaskoczeń i zawirowań związanych z nagłą nieobecnością Konrada Imieli dziś nareszcie wyjrzało słońce! W koncercie finałowym usłyszymy wszystkie laureatki konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Romana Kołakowskiego, a więc studentkę aktorstwa w Krakowie Kasię Żbiel, absolwentkę Studium Musicalowego Capitol Kasię Miednik, wokalistkę związaną z wrocławską grupą Impresja Martę Olszewską, oraz wokalistkę jazzową, dobrze znaną z występów w krakowskich klubach Ewę Środoń-Prokulewicz.
Podczas wręczenia nagród poznamy zarówno konkursowy ranking, jak również dowiemy się w czyje ręce powędruje nagroda główna - statuetka V Inspiracji-Interpretacji we Wrocławiu, jak i nagroda specjalna. Pula nagród to 9 tys. złotych oraz 5 tysięcy, z przeznaczeniem na nagranie własnego recitalu.
Ilustratorskim komentarzem koncert oprawi Tomasz Broda.
Planowany w finale recital Konrada Imieli "Waits 2022" niestety nie odbędzie się z powodu choroby aktora. Nasi festiwalowi goście chętnie zaangażowali się w pracę nad zamianą programu koncertu. Poza laureatkami, które zaśpiewają po dwie swoje piosenki z konkursu (akompaniują Dominik Mąkosa i Robert Jarmużek) usłyszymy także Agatę Klimczak-Kołakowską i Leszka Zdunia z towarzyszeniem Grzegorza Bukowskiego na fortepianie.
Wszyscy, którzy zakupili bilety na koncert z recitalem "Waits 2022" otrzymują zwrot pieniędzy. Na koncert ze zmienionym programem obowiązuje wstęp wolny.