KoktajLOVE Piątki ze Sztuki na Miejscu: O sztuce podróżowania, odkrywania... i kibicowania
fot. A. Mikołajczyk
Z Jarosławem Kałuckim z travelplanet.pl przejrzeliśmy najnowsze raporty dotyczące wakacyjnych podróży Polaków. Sprawdziliśmy, jaki wpływ miała inflacja na wakacyjne wybory, czy Polacy oszczędzali, skracając urlop lub wybierając tańszą opcję zakwaterowania, jakie są najpopularniejsze kierunki, czy rekordowe, ponad 50-stopniowe upały w Europie, zmusiły turystów do organizowania wakacji poza sezonem? I wreszcie, czy w związku z upałami i pożarami na południu Europy, Polska może stać się wkrótce drugą Hiszpanią czy Włochami, atrakcyjnym miejscem dla turystów z całego świata?
W naszym plenerowym, piątkowym programie wyruszyliśmy też w miasto – nasze miasto. Kamil Karpiński, właściciel i redaktor naczelny strony Miejsca we Wrocławiu, odwiedzanej przez ponad milion osób miesięcznie, opowiedział czym Wrocław przyciąga fanów w Internecie, i które miejsca klikają się najchętniej.
„Nie ma lepszego od Śląska ukochanego!" – wrocławscy koszykarze od meczu z MKS-em Dąbrowa Górnicza rozpoczynają nowy sezon w lidze. Szykuje się intensywny czas dla zawodników, ale także kibiców. Konrad "Szoku" Szokalski, który prowadzi legendarny doping na meczach Śląska Wrocław, opowiedział o tym, jak udało mu się zorganizować oprawy, które łączą, a nie dzielą – bez przemocy i wulgaryzmów, i które przyciągają na mecze całe rodziny. Z liderem klubu kibica WKS-u porozmawialiśmy o robieniu hałasu i podążaniu za ukochaną drużyną. Konrad nie był sam, pojawił się z Anną Wajs, która od lat z całą rodziną kibicuje Śląskowi – i we Wrocławiu i na wyjazdach.
W piątkowe popołudnie zastanowiliśmy się także na tym, jak design i sztuka wpływają na nasze samopoczucie. A zastanowiliśmy się z Aldoną Mioduszewską i Sylwią Gulewicz-Wysocką z Galerii Wnętrz Domar, które zaprosiły na Jesienny Dobrostan, czyli wydarzenie, którego celem jest pokazanie, że projektanci i artyści mają realny wpływ na nasze samopoczucie. 29 września od godziny 12 do 22 przy ulicy Braniborskiej 14 organizowany jest "dzień otwarty" wypełniony warsztatami dla projektantów, prelekcjami, pokazami dla architektów, a także dla klientów. Będzie można się dowiedzieć, jak ważne jest projektowanie, które ma realny wpływ na zdrowie, komfort psychiczny i fizyczny.
Z goścmi spotkaliśmy się w Sztuce na Miejscu przy ulicy Łaciarskiej. O miejscu, które łączy kawiarnię, galerię oraz przestrzeń eventową, oraz o zbliżających się wydarzeniach opowiadała Agata Godun, Event Manager.
Sztuka na Miejscu, która istnieje od 2021 roku, tworzona jest przy wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Vertigo Jazz Club & Restaurant oraz Save The World Real Estates. Opiekę artystyczną nad wystawami w Sztuce na Miejscu objął Rektor ASP we Wrocławiu prof. Wojciech Pukocz. W rok zrealizowano tam 12 wystaw - to m.in. Litografie Anny Trojanowskiej, "Strefa komfortu" - wystawa dydaktyków wydziału malarstwa 6. Festiwal Malarstwa, Rysunki z temperamentem, ale bez polotu Magdaleny Wosik czy Dżezik - plakat jazzowy.
W Sztuce Na Miejscu obecna jest także nowoczesna technologia. System VR pozwala zatrzymać czas i wejść do wirtualnego świata galerii – można cofnąć się do lutego 2021 roku i zobaczyć pierwszą wystawę Profesora Wiesława Nitki, ale także każdą kolejną.
Sztuka na Miejscu to przestrzeń, w której sztuka jest na wyciągnięcie ręki – jej nienachalna obecność pozwala na oswojenie się ze światem artystycznym w nieformalnym otoczeniu. Można zostać dłużej, rozgościć się wygodnie na kanapie, napić kawy lub wina, a wszystko to w inspirującym otoczeniu Sztuki.
Partnerem programu jest Sztuka na Miejscu