Benefis Kuby Stankiewicza: "Dla Kuby - Przyjaciele"
Kuba Stankiewicz/ fot.Piotr Bartyś
Anna Maria Jopek, Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz,Piotr Baron, Maciej Sikała, Piotr Wojtaski, Jan Ptaszyn Wróblewski - to tylko niektóre z gwiazd, jakie pojawią się na koncercie - - benefisie Kuby Stankiewicza. Gala odbędzie się 5 grudnia 2023 roku w sali koncertowej im. Jana Kaczmarka przy al. Karkonoskiej 10.
Kuby Stankieiwcza fanom jazzu w Polsce i słuchaczom Radia RAM przedstawiać nawet nie tyle, że nie trzeba - nie wypada. Wielokrotnie gościł u nas w studiu zapowiadając swoje kolejne krążki, czy też prezentując swoją bogatą i szalenie interesującą karierę (m.in. tutaj ). Pianista, popuryzator muzyki wielkich polskich kompozytorów, pedagog. Dodajmy - człowiek powszecnie lubiany, o czym świadczy tak liczna obecność artystów biorących udział w gali świętującej jego 60-te urodziny. Dodajmy - wszyscy artyści występują za darmo, jest to wyraz sympatii dla Mistrza.
Skomasowaną wiedzę na temat artysty zawiera notka w Wikipedii:
"Debiutował w zespołach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego (1985-1987) – z tym drugim występował m.in. w USA i Meksyku oraz nagrał albumy Song of Innocence i Open. W latach 1987–1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu) i podróżował po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Artie Shawa. Jest laureatem nagrody Oscara Petersona oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Po powrocie z wojaży amerykańskich do kraju założył własny zespół. Jego autorski album pt. Northern Song został wybrany płytą roku w ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum (1993). W 1994 roku pianista otrzymał nagrodę Programu III Polskiego Radia – „Mateusz '94” za osiągnięcia twórcze. Krytycy wysoko ocenili płyty formacji Traveling Birds Quintet, współtworzonej przez Stankiewicza z Darkiem Oleszkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem i Cezarym Konradem. Ponadto muzyk współpracował, bądź współpracuje m.in. z Artem Farmerem (płyta Art in Wrocław), Scottem Hamiltonem, Harvie Swartzem, Sheilą Jordan i międzynarodowym zespołem jazzowym Central European Jazz Connection. W roku 2013 ukazał się jego kolejny album pt. Kilar. Pianista kieruje Katedrą Muzyki Jazzowej oraz prowadzi klasę fortepianu na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W maju 2009 roku otrzymał stopień doktora, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki muzycznej, dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu."
Na koncert w rozmowie z Piotrem Bartysiem zapraszają organizatorzy - Ewa Banaś z Agencji For Art i nasz redakcyjny kolega, Rafał Motriuk, który jest współpomysłodawcą wydarzenia.
fot.Piotr Bartyś