Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa online?

Radio RAM | Utworzono: 22.11.2023, 11:39 | Zmodyfikowano: 22.11.2023, 11:39
A|A|A

Materiał Sponsora


Sprawdź, czy to już czas, by sięgnąć po pomoc

Kiedy zaczniesz skarżyć się, że czujesz przemęczenie ciągłą opieką nad dziećmi – usłyszysz, że to element rodzicielstwa i nie ma tu miejsca na narzekanie. A gdy natłok obowiązków sprawi, że zaniedbasz dom i siebie – napłyną do Ciebie informacje, że nie umiesz się zorganizować.

Krytyka ze strony innych oraz idealny obraz codzienności kreowany przez media społecznościowe sprawiają, że coraz trudniej może być Ci stawiać czoła przeciwnościom. To nie oznaka słabości, ale obciążenia oczekiwaniami innych względem tego, co masz czuć, jak masz wyglądać i w jaki sposób się zachowywać. W codzienności nie masz przez to czasu na skupienie się na swoich emocjach, ponieważ całą uwagę i energię kierujesz w zaspokajanie potrzeb innych.

Jeśli przestają Cię cieszyć czynności dotychczas dające radość, z większym trudem wstajesz rano z łóżka albo coraz częściej czujesz smutek – to znak, że Twoja równowaga emocjonalna nie jest już tak stabilna.

Ocena kondycji psychiki nie jest jednak łatwa. Jeśli chcesz zyskać wskazówkę, czy warto już teraz skonsultować się z terapeutą – wykonaj jeden z dwóch testów psychologicznych. Test Dass 21 pozwoli Ci poznać poziom nasilenia stresu, lęku i stanu depresyjnego. Natomiast test Holmes-Rahe pozwoli Ci zyskać wgląd w stopień obciążenia stresem w minionym roku.


Zadbaj o zaplecze techniczne przed spotkaniem

Psycholog online oferuje różne kanały korespondencji. Oczywiście wszystkie odbywają się przez internet. Nie znaczy to jednak, że nie wymagają żadnego zaangażowania z Twojej strony. Aby terapia mogła być prowadzona w trybie e-wizyt – przygotuj odpowiednie do tego zaplecze techniczne:

  • wideokonferencja – przygotuj komputer, kamerę internetową, słuchawki i mikrofon (albo smartfon), dostęp do internetu,
  • czat – przygotuj dostęp do internetu, komputer lub smartfon, program Skype, Vsee.

Nie ma jednak potrzeby przygotowywania się do wyjścia, planowania dojazdu do gabinetu czy organizowania opieki dla chorych członków rodziny lub dzieci na czas Twojej nieobecności. Sesje odbywają się w zaciszu Twojego własnego domu. W warunkach bezpiecznych i komfortowych.


Przygotuj się do pierwszej rozmowy

Leżenie z zamkniętymi oczami na kozetce i opowiadanie o swoich problemach obcej osobie może wywoływać stres. Nie tak jednak wyglądają sesje terapeutyczne. A już z pewnością nie te, które prowadzi psycholog online. Mimo to masz prawo się obawiać. Wszak nie na co dzień pozwalasz innym na wgląd w Twoją intymność.

Terapeuta prowadzący e-wizyty ma świadomość tych wszystkich lęków. Dlatego nie będzie zmuszał Cię do wyjawienia wszystkich problemów, z jakimi się zmagasz. Tym bardziej że wielu z nich możesz wciąż jeszcze sobie nie uświadamiać.

Pierwsze spotkanie stwarza warunki do wzajemnego poznania się. Dlatego spodziewaj się wielu pytań o swoje życie prywatne i zawodowe, a także o powody, które zmobilizowały Cię do sięgnięcia po wsparcie.

Nie koloryzuj rzeczywistości, starając się przypodobać terapeucie. Nie ukrywaj problemów ani nie udawaj, że nie mają one na Ciebie wpływu. Udając kogoś, kim nie jesteś – zapewnisz wsparcie wyimaginowanej postaci, a nie sobie.

REKLAMA
To może Cię zainteresować